Tīklošanās pēcpusdiena reemigrantiem

Mājas kafejnīcā “Kārķu Pica”, kas iekārtota Valkas novada Kārķu pagasta “Dīķkalnos”, aizvadīta otrā Tīklošanās pēcpusdiena reemigrantiem. Turpinot Vidzemes plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatores Ingas Madžules martā aizsākto tradīciju, reemigranti tika aicināti uz satikšanos un draudzīgām sarunām. “Šis ir otrais pasākums, sākām ar Cēsīm, no kurienes es pati nāku, lai mēs saprastu, vai vispār ir pieprasījums, vai cilvēkiem tas interesē. Atsaucība bija ļoti liela, mums bija apmēram 30 cilvēki Cēsu pasākumā. Pēc tam bija pieprasījums, ka vajag turpinājumu. Tad radās doma - ne tikai Cēsīs rīkot šos pasākumus, bet mēģināt arī pa visu Vidzemi, katrā pašvaldībā,” stāsta Madžule.

Pasākuma mērķis ir ikreiz kādā citā Vidzemes reģiona vietā pulcēt ne tikai tos, kuri pārcēlušies no ārzemēm atpakaļ uz Vidzemi pirms neilga laika, bet arī tos, kuri atgriezušies šeit jau agrāk. Inga stāsta: “Pasākums ir domāts reemigrantiem, lai viņi savā starpā iepazītos, veidotu jaunas draudzības un viens otram padalās ar saviem iespaidiem, kāda bija atgriešanās, kāpēc viņi ir atgriezušies, kāpēc viņi ir aizbraukuši. Šādā veidā komunicējot, liekas, ka viņi arī labāk jūtas par sevi.”

Pasākumu apmeklēja reemigranti, kas ieradušies no dažādām pasaules valstīm, kā, piemēram, Portugāle, Īrija, Meksika un Brazīlija, visvairāk mājup braucēju ir no Lielbritānijas. “Atrodamies Kārķos, Valkas novadā, pasākumā ir ieradušies aptuveni 30 cilvēki no Cēsīm, Rīgas, Valkas un arī no tuvākās apkārtnes,” dalās Vidzemes plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore.

Ērģemes un Kārķu pagasta pārvaldes vadītājs Pēteris Pētersons: “Es esmu pieaicināts kā pagasta saimnieks, kā pārvaldes vadītājs, uzņemu ciemiņus no Vidzemes, kas ir reemigranti no visas pasaules atbraukuši un šobrīd dzīvo Latvijā.”

Pasākuma dalībnieki pavadīja laiku ne tikai sarunās, bet arī  baudīja saimnieku sarūpētas picas, kā arī devās pārgājienā uz Lustiņdruvas dabas taku. Aija, kura reemigrēja no Anglijas: “Man bija interesanti uzzināt, cik tad pa šiem gadiem ir atbraukuši cilvēku atpakaļ, cik viņi laimīgi jūtas šeit.. Man tiešām interesē, kā viņi ir iedzīvojušies un kā viņi ir atraduši sevi šajā vietā.”

Ērģemes un Kārķu pagasta pārvaldes vadītājs min, ka reemigrācijas politika valstī un pašvaldībā ir vāja. Nav daudz veidu kā palīdzēt, tikai sniedzot nepieciešamo informāciju un atbalstot viņu lēmumus atgriezties Latvijā. “Plašākā mērogā skatoties mēs redzam, cik mēs Latvijā esam, katrs mūsu tautietis ir svarīgs. Domāju, ka šiem cilvēkiem ir jāsajūt, ka mēs viņus šeit gaidām. Mēs priecājamies par katru, kas ir pieņēmis dzīvē lēmumu atgriezties,” stāsta Pētersons.

“Man personīgi liekas, ka Latvijā ir ļoti labi viss un skaisti. Tas ir tikai un vienīgi cilvēku iekšējais lēmums, jo ne no valsts, ne no valdības, ne no kādām citām pusēm es neredzu iemeslu, kāpēc aizbrauc. Es domāju, ka tas ir cilvēka pats personiskais lēmums,” stāsta Aija.

Pēdējo trīs mēnešu statistika par reemigrāciju Latvijā vēl nav apkopota, taču vasarā  atgriezušies aptuveni 50 cilvēki. Līdzīgas tikšanās tiks turpināt.#SIF_MAF2023