Tukumā mēģina ierobežot domes darbinieku dalību priekšvēlēšanu aktivitātēs

Priekšvēlēšanu gaisotnē, kas Tukuma novadā ir īpaši saspringta, dome izdevusi izpilddirektores parakstītu rīkojumu, kas neļauj Administrācijas darbiniekiem, tostarp pašvaldību iestāžu darbiniekiem, piedalīties politisko partiju rīkotajās diskusijās un citās aktivitātēs. Kā skaidro pašvaldības izpilddirektore, tas esot darīts darbinieku labā.

Tukuma pašvaldības izpilddirektore Inese Valtere saka: “Lai izvairītos no dažādām politiskajām spekulācijām, kā arī, lai pasargātu darbiniekus arī tapa šāds rīkojums. Tika saņemts arī viena darbinieka iesniegums, ka viņš tiek aicināts uz politiskajām debatēm.”

Dace Lebeda, opozīcijas partijas deputātu kandidāte, pauž: “Būtībā šajos rīkojumos jau tiek noliegtas un aizliegtas visas tiesības, brīvības. Es vispār esmu neizpratnē, kāpēc šāds rīkojums ir tapis. Nekur citur Latvijā es neesmu dzirdējusi, ka izpilddirektori izdotu šādus rīkojumus. Visiem ir tiesības piedalīties vēlēšanu aktivitātēs arī kā speciālistiem.”

To, ka šāds rīkojums pārkāpj Satversmē nostiprinātās tiesības uz vārda un domas brīvību, kā arī ierobežo vēlēšanu tiesības, izpilddirektore neesot pamanījusi, jo uzticoties saviem darbiniekiem. Arī pašvaldības vadītājs uzticoties saviem darbiniekiem - rīkojuma tekstu neesot pārbaudījis. Pēc pašvaldības mājaslapā esošās informācijas, rīkojuma tekstu sagatavojusi personāla speciāliste, nodarbinātības pasākuma “Algotie pagaidu darbi” koordinatore, apstiprinājis domes jurists.

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Normunds Rečs, atbildot uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka Tukuma novada domes jurists atbalsta šādus Satversmes un demokrātijas pārkāpumus, atbild: “Es šobrīd nevaru komentēt, kādu iemeslu pēc šāda satura rīkojums tika nodots parakstīšanai. Es neizslēdzu iespēju, ka piekšvēlēšanu laikā šī situācija ir izmantota kā provokācija, lai diskriminētu mani.”

Piektdienas vakarā gan tapis jauns rīkojums, kurā deputātu kandidātiem atļauts piedalīties priekšvēlēšanu aktivitātēs, bet pārējie darbinieki diskusijās varot piedalīties pēc darba laika kā privātpersonas. Pašvaldības pārraugošā ministrija gan uzskata, ka tas nemaina faktu, ka pašvaldība pārkāpusi likumu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs: “Jebkurā gadījumā ministrijai ir pienākums prasīt paskaidrojumu par šādiem dokumentiem, kas ir acīmredzami pretrunā ar Latvijā noteikto likumdošanu. Līdz ar to ministrija vērsīsies pie pašvaldības un sagaidīs skaidrojumu.”

Jāpiebilst, ka šodien izdots jau trešais rīkojums par šo tēmu, lai labotu otrajā rīkojumā pieļautās lietvedības kļūdas. Novada dome šodien esot uzsākusi arī iekšējo izmeklēšanu, bet viena no deputātu kandidātēm iesniegusi sūdzību Administratīvajā tiesā.


Foto: FreePik