“Ukraina. Lūzums”. Daugavpilī Ukrainai veltīta audiovizuāla fotoizstāde

Lai iepazīstinātu Daugavpils sabiedrību ar Krievijas īstenotajiem kara noziegumiem un zvērībām Ukrainā, tur atklāta audiovizuāla fotoizstāde. Izstādi veidojuši Lietuvas mākslinieki, kuri paši arī dokumentējuši Krievijas agresijas pret Ukrainu sekas, kā arī ikdienas šausmas Ukrainā. 

Denis Vejas ir fotogrāfs un žurnālists no Lietuvas. Viņš vairākas reizes ir bijis kara skartajā Ukrainā, lai tur iemūžinātu Krievijas pastrādātos kara noziegumus, ikdienas dzīvi un cilvēkus, kuri aizstāv savu zemi un brīvību. Denis no Ukrainas ir atgriezies pirms dažām nedēļām “Es biju Harkivas reģionā, četras dienas tur pavadīju frontes pozīcijās Kupenskas frontē. Situācija ir sarežģīta. Tā ir grūtāka nekā visas iepriekšējās reizes līdz šim. Jūt bruņojuma trūkumu. Ļoti jūt. Cilvēki nekādā gadījumā nepadodas. Viņiem ir tā pati motivācija. Nav tāda varianta – zaudēt šo karu. Viņiem tas nozīmētu kļūt par vergiem Krievijai un Putinam.”

Izstādē ir apskatāmas Deņa fotogāfijas, kas uzņemtas dažādos Ukrainas reģionos. Fotomākslinieks ReTV rāda, viņaprāt, izstādes spilgtākās fotogrāfijas. Vienā no tām ir dokumentēts kāds itāļu izcelsmes cirka mākslinieks. “Šī ir Časovjara – desmit kilometrus no Bahmutas. Mēs ar šo klaunu turp aizbraucām, viņš vienkārši staigāja pa pagrabiem, meklēja bērnus un radīja viņiem priekšnesumus. Viņš to bija darījis arī Gazā, Irākā un Sīrijā. Tā ir viņa pasaules misija.

Un šī ir Odesa. Kara pirmajā gadā. Tas ir laiks pirms Lieldienām. Arī laikaapstākļi līdzīgi kā tagad, te bija raķete atlidojusi uz daudzstāvu māju. Un gadījās, ka es biju blakus, biju vienīgais korespondents, atbraucu kopā ar glābējiem uz to vietu.”

Šai izstādei nokļūt Daugavpilī ir palīdzējusi biedrība “New East”, kas aicina atnākt jebkuru Daugavpils iedzīvotāju un pilsētas viesi, savām acīm ieraudzīt tos noziegumus un postu, kurus Krievija ir veikusi Ukrainā. “Tas ir praktiski vienu gadu lolots sapnis, lai šī izstāde “Ukraina. Lūzums” būtu vispār Latvijā. Tā ir pirmā un pagaidām vienīga reize, kad tā ir šeit. Mums parādījās fantastiskas telpas un iespēja pieņemt Lietuvas nacionālās televīzijas un neatkarīgo mākslinieku, autoru, žurnālistus un viņu darbus no Ukrainas šeit, Daugavpilī,” saka “New East” dibinātājs un vadītājs Jorens Dobkevičs.

“Ukraina. Lūzums” ir multimediju pieredze, kas ietver attēlus, audio un tekstus. Ieejot izstādē, uz sienas tiek pārraidīti karā izdzīvojušo cilvēku vārdi, vienlaikus zālē atbalsojas viņu runas un ieraksti no notikumu vietas. Izstāde būs apskatāma līdz 27. aprīlim.