Vai pandēmijas laikā brīvāk pieejami medicīniskie pakalpojumi?

Vidzemniekam Reinim Bajoram nupat ilgi gaidītais pieraksts pie otolaringologa neparedzētu apstākļu dēļ bijis jāatceļ, tomēr kā pārsteigums bija ārsta-speciālista piedāvā alternatīva - vizīte jau aiznākamajā dienā.

Ļoti bieži uz izmeklējumiem pie speciālistiem Reinis piesakās tieši uz maksas pakalpojuma vietu. Iemesls – valsts rindu nav iespējams sagaidīt. Viņš uzskata, ka tikt pie speciālista pāris dienu laikā var Covid-19 pandēmijas dēļ – cilvēki izvairoties no slimnīcām. Reinis pieļauj, ka izveidojies kvotu pārpalikums, jo pavasarī pie speciālistiem īsti nevarēja tikt.

Nacionālā veselības dienestā atzīst, ka, vērtējot laika posmu no šī gada janvāra līdz oktobra mēnesim, līgumi tiek apgūti gandrīz pilnībā. Joprojām esot jomas, kurās pat ar papildu finansējumu valsts apmaksātās vietas pietrūkst.

Baiba Bērziņa, Nacionālā veselības dienesta pārstāve, pauž, ka nav tā, ka visas kvotas ir brīvas un ka pacienti masveidā atteiktos no plānotajām vizītēm pie speciālistiem. Līguma neizpilde lielākoties ir dienas stacionāra pakalpojumos, kas saistīta ar epidemioloģiskās drošības ierobežojošiem pasākumiem. Kā piemēri tiek minēti ķirurģiskie un terapeitiskie dienas stacionāra pakalpojumi.

Tiek atzīsts, arvien vairāk iedzīvotāji izmanto iespēju konsultācijas saņemt attālināti. To izvērtē ārsts, - ja medicīniskās indikācijas atļauj, šādu praksi izmanto endokrinologi, oftamologi, otolaringologi un citi speciālisti. Tā ir iespēja ierobežot saskarsmi un mazināt iespēju inficēties gan pašam pacientam, gan arī ārstniecības iestādes personālam.

Situācijas, kad pie ārsta-speciālista iespējams tikt ātrāk nekā ierasts veidojas arī tādēļ, ka joprojām ir prakse - pacients pierakstās vizītei vairākās vietās, pie speciālista dodas tur, kur ātrāk pienāk rinda. Protams, ne vienmēr tiek atteikta vizīte, tādēļ ārstniecības iestādē veidojas dīkstāve. Jāpiebilst, neskatoties uz to, ka rudenī rehabilitācijas pakalpojumiem tika piešķirts papildus finansējums vairāk kā 700 000 eiro apmērā, šajā jomā kvotas pietrūkst.