Valstī jāizstrādā efektīva eksporta atbalsta programma

Valstī būtu jāizstrādā efektīva eksporta atbalsta programma, – šādu viedokli paudis finanšu ministrs Arvils Ašeradens, viesojoties darba vizītē Līvānos. Ašeradens apmeklēja optisko šķiedru un optisko šķiedru izstrādājumu ražošanas uzņēmumu SIA “Light Guide Optics International”. Uzņēmums ražo medicīnas katetrus un citus produktus, kas tiek izmantoti zinātnes, industriju un medicīnas jomā, un šobrīd ir kļuvis par līderi šķiedru optikas nozarē pasaules mērogā. Pērn uzņēmums ieguvis Eksporta un inovācijas balvu, saņemot titulu “Eksporta līderis”. Ražošanas ēka, kuru apskatīja finanšu ministrs, ir nupat uzbūvēta, jo saistībā ar straujo uzņēmuma attīstību bija nepieciešamas papildu telpas. SIA “Light Guide Optics International” vadītājs Daumants Pfafrods: “Šajā cehā tiek ražoti medicīnas instrumenti medicīnas lāzeriekārtām pamatā diviem pielietojumiem – uroloģijas instrumenti, fleboloģijas un proktoloģijas instrumenti. Tie ir divi lielākie mūsu uzņēmuma ražotie produkti, kuri tiek tiražēti daudzos simtos tūkstošos, pēc tam, kad tiek saražoti, tiek izplatīti pa visu pasauli.”

Viens no finanšu ministra Arvilda Ašeradena mērķiem, viesojoties Līvānos, bija pārrunāt ar uzņēmuma vadību lielākās izaugsmes grūtības, lai izprastu, kāds atbalsts eksportētājiem būtu nepieciešams no valsts. Ministrs pauž viedokli, ka valstij būtu vairāk jāstiprina eksports. “Mēs meklējam, kā palīdzēt lielajiem eksportējošiem uzņēmumiem. Ekonomikā gribētu taisīt pagriezienu uz to, ka eksports ir mūsu galvenais darbības virziens. Ne tikai jāskatās uz ārzemju investoriem, bet arī pašu cilvēki var ļoti labi attīstīt uzņēmumu, kurš ir labi integrēts starptautiskajās vērtību ķēdēs. Un vienīgie jautājumi, kas jārisina, ir izaugsmes grūtības, kādā veidā dabūt labus cilvēkus, kādā veidā izglītot viņus, kādā veidā attīstīt tehnoloģijas, kā piesaistīt universitātes.”

Tāpat Ašeradens ar uzņēmuma un Līvānu novada pašvaldības pārstāvjiem apsprieda mājokļu atbalsta programmu, kā arī nepieciešamību būvēt tiltu pār Daugavu Līvānos. “Esmu pārrunājis ar aizsardzības dienesta cilvēkiem, viņi saka – jā, ir jaunais poligons domāts, interesanti. Mēs varētu skatīties tiltu pār Daugavu šai pusē, kas atrisinātu problēmu: Jēkabpils-Daugavpils. Tad būtu tilts pa vidu. Tāpat arī loģistikas cilvēki saka – interesanti, mēs varētu domāt par to, Sēliju pieslēgt Līvāniem. Tā varētu risināt arī darbaspēku jautājumu.”

Šobrīd Līvāniem tuvākie tilti pār Daugavu ir Jēkabpilī un Daugavpilī – attiecīgi 27 un 62 kilometru attālumā no Līvāniem.