Ventspils centrā zāģē simtgadīgu kastaņu aleju

Ar skumjām ventspilnieki šajā dienās noraugās uz vairāk nekā simt gadu senu aleju, kas līdz šim bijusi neatņemama Ventspils centra sastāvdaļa. Senās kastaņas tiek pamazām nozāģētas, lai tās neapdraudētu pilsētniekus, jo var neizturēt ziemas vētrs, tagad biezo sniega segu vai kādas citas dabas stihijas. Viedokļi dalās – koku eksperti iesaka aleju nozāģēt vienā paņēmienā, bet iedzīvotāji to labprāt saglabātu, cik ilgi vien iespējams. Pavasarī izzāģētajās vietās tiks stādīti jauni, bet pagaidām vēl mazi kociņi. 

Šonedēļ Ventspils centrālajā ielā – Kuldīgas ielā – senajā kastaņu alejā var vērot koku zāģēšanas darbus. Alejas koki vairāk nekā simt gadus ir bijis ceļš uz Ventspils valsts 1. ģimnāziju un ir daudzu ventspilnieku atmiņās.

2022. gada janvāra vētra izgāza pirmos senās alejas kokus. Tad tika pieņemts lēmums – uzaicināt ekspertus, lai novērtētu, cik droša ir aleja un vai tā saglabājama.

Saskaņā ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, Dabas aizsardzības pārvaldes un vietējās pašvaldības Apstādījumu saglabāšanas komisijas pieņemto lēmumu, apsekojot kokus uz vietas dabā, ir saņemta atļauja bīstamo koku nozāģēšanai, tomēr to darīs pakāpeniski Ventspils pilsētas dārzniece Zane Makrecka: “Koku eksperts ir novērtējis, kokiem varētu būt no 110 līdz 130 gadiem. Var redzēt, ka galotnēs ir sausi zari, tāpat nozāģētos kokos var redzēt, ka ir trupe. Ir bīstami! Es teiktu, ka katram ir savs viedoklis, viens atbalstīs, viens neatbalstīs. Ja koks ir bīstams, tas ir jānoņem, jo kurš atbildēs par cilvēku dzīvībām.”

Jau nākamgad pavasarī daudzos fotoattēlos, gleznās un atmiņās iemūžinātā aleja tiks papildināta ar jauniem kokiem. Ventspilī koku vainagus komunālie dienesti veido līdz aprīlim – līdz brīdim, kamēr putni vēl nav sākuši vīt ligzdas.