Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Dr. Mauriņa klīnika akciju “Vēnu pavasaris” organizē jau 14. gadu un šis ir laiks, kad ārsti aicina pārbaudīt kāju asinsvadu veselību. Kā skaidro Dr. Mauriņa klīnikas vadītājs Prof. Uldis Mauriņš: “Šī ir mūsu klīnikas tradīcija, jo mūsu klienti vēlas atrisināt vēnu problēmas savlaicīgi, lai būtu gatavi vasarai. Tās var būt gan kosmētiska rakstura sūdzības par to, ka kaut kas nepatīk kāju izskatā, piemēram, uz ādas ir redzams vēnu tīklojums, gan arī medicīniska rakstura sūdzības par to, ka ir smaguma sajūta kājās, nogurums, pēc darbdienas beigām kājas ir pietūkušas. Tās ir divas galvenās sūdzības, ar kurām ir vērts apmeklēt mūsu klīniku, lai konstatētu, vai problēma ir tikai kosmētiska vai arī ir runa par venozu mazspēju. Palīdzēt varam abos gadījumos.” 

Skaties video šeit.

- Kā notiek vēnu problēmu diagnostika?

- Vispirms uzklausām pacienta sūdzības un izvērtējam kājas tīri vizuāli – vai ir kādas redzamas problēmas – tūska, paplašinātas vēnas, ādas izmaiņas u.c. Tālāk mēs veicam ultraskaņas duplekssonogrāfijas izmeklējumu. Ar tā palīdzību varam novērtēt, kādā stāvoklī ir virspusējās stumbra vēnas un dziļo vēnu sistēma, vai nav izmainīta asiņu plūsma gan dziļo, gan virspusējo vēnu sistēmā, gan tajās vēnās, kuras savieno šīs sistēmas; vai ir pazīmes, kas liecina par senāku trombozi, kas atstājusi postošas sekas, izmainot vēnu sieniņu struktūru un vēnu vārstuļu funkciju; vai pacientam ir tromboze šobrīd vai arī viņam ir kāda patoloģija, kas nav saistīta ar vēnām, bet norit ar līdzīgām sūdzībām. 

Kā zināms, pa vēnām asinis atgriežas uz sirdi un tām nākas pārvarēt gravitāciju. Vēnās ir vārstulītes, kuras sakļaujas, lai asinis nevarētu plūst pretējā virzienā – uz potītēm. Izmeklēšanā mēs varam konstatēt refluksu – atpakaļejošu plūsmu, kas nozīmē, ka vārstulītes nenoslēdzas. Tas var būt iedzimts defekts, iespējams, iztrūkst kāda no vārstulītēm, līdz ar to vēna labi nefunkcionē jau sākotnēji, vai arī tā ir laika gaitā iegūta problēma, piemēram, ja cilvēkam bijušas izteiktas svara pārmaiņas vai hormonālas problēmas. Pēdējās īpaši raksturīgas sievietēm: izteiktas hormonālas svārstības ir grūtniecības laikā, lietojot orālo kontracepciju, arī menopauzes laikā.

- Kā tiek izraudzīta ārstēšanas metode?

- Par to lemjam kopā ar pacientu. Vēnām, kas traucē kosmētiski, varam izmantot ķīmisku apstrādi – skleroterapiju, kas rada asinsvadu iekšējā slāņa bojājumu, un tālāk organisms to uzsūc. Savukārt venozās mazspējas pamatā ir jāārstē ar lāzeroperāciju (endovazālo lāzerablāciju), lai noslēgtu stumbra vēnas, kas tās baro. Pēc lāzeroperācijas aptuveni 70% pacientu paplašinātie vēnu atzarojumi rezultātā samazinās, un pēc trim mēnešiem varam izvērtēt, vai kaut kas darāms tālāk. Ja pacients grib, lai kāja ātrāk izskatītos perfekti, mēs varam kombinēt vēnu lāzeroperāciju ar paplašināto vēnu zaru izņemšanu miniflebektomijas tehnikā caur milimetru gariem dūrieniem. Citos gadījumos tiek veikta skleroterapija. 

-Kā atšķiras ārstēšanas metodes - skleroterapija no lāzeroperācijas?

- Ķirurģiskajā ārstēšanā pasaulē zelta standarts ir lāzeroperācija. Tās laikā, vietējā anestēzijā ievadot vēnā tievu lāzervadu, no kura gredzenveidīgi izplatās lāzera enerģija, slimais vēnas posms tiek iznīcināts, un pa to vairs neplūst asinis. Ja pacientam agrāk ir bijušas klasiskās kāju vēnu operācijas, kurās, veicot vairākus griezienus, ar traumatiskām metodēm tikuši izņemti gan slimie, gan veselie vēnu posmi, rezultātā bieži veidojas sīkas, stipri izlocītas vēniņas, un tādās tehniski nav iespējams ievadīt lāzervadu. Tādā gadījumā varam izmantot skleroterapiju, kad bojātajās vēnās ievada medikamentu, kas iznīcina to sieniņas. Lielākoties mums jāārstē virspusējo vēnu problēmas, jo tās ir visizplatītākas, bet, ja pacientam ir dziļo vēnu problēmas, tad jārēķinās, ka ārstēšana ilgs visu mūžu un nāksies lietot arī kompresijas terapiju.

-Vai skleroterapija ir efektīva

Skleroterapijas procedūra ir viena no efektīvākajām un pieprasītākajām ārstēšanas metodēm daudzās pasaules valstīs. Skleroterapiju pielieto galvenokārt virspusējo vēnu slēgšanai. Tā tiek rekomendēta gadījumos, kad uz kājām parādās vēnu tīklojums - zilas zvaigznītes (neliels zirnekļveida tīklojums uz kājām), kas ir kosmētisks defekts, taču nesagādā nopietnas problēmas, tādas kā sāpes vai tūsku kājās.

Ja radušies papildu jautājumi, piesakies uz vizīti Dr. Mauriņa klīnikā Rīgā, Jaunā Mežaparka ielā 4 vai citās Latvijas pilsētās. Vēnu pavasara akcijas piedāvājums ir spēkā konsultācijām un izmeklējumiem Rīgā. 


Dr. Mauriņa klīnikas kods 01 00 00 161. 


#reklāma