Baltā dūna. Ventspilī vienkopus pulcējas arhitekti no visas Latvijas

Šogad Ventspils pilsētas arhitektes radīta balva ar nosaukumu “Baltā dūna” pasniegta jau 20. reizi. Arhitekte Daiga Dzedone skaidro, ka labākie Ventspilī realizētie darbi vienmēr raisījuši kolēģu arhitektu un būvnieku interesi, tāpēc pirms vairāk nekā 20 gadiem nodibināta tradīcija rīkot gada labāko darbu skati, kas noslēdzas ar saviesīgu pasākumu kādā no jaunuzbūvētajiem objektiem. Pandēmija šo tradīciju gan pārtraukusi. Šogad skatē eksponēti pēdējo četru gadu projekti. Kā absolūts favorīts starp tiem – “Villa Langberg”, ko dēvē par arhibīskapa Teodora Grīnberga namu. 

Pēc četru gadu pārtraukuma Ventspilī vienkopus atkal pulcējas arhitekti no visas Latvijas, lai izvērtētu paveikto un būtu kopā profesijas svētku noskaņā. Darbus skatei “Labākie realizētie arhitektūras objekti Ventspilī” izvirzījusi pašvaldības Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļa, pamatojoties uz datiem par šajos gados ekspluatācijā nodotajiem objektiem. Ventspils pilsētas arhitekte Daiga Dzedone: “Es nebūt negribu teikt, ka mēs esam paši labākie, mēs esam labi. Bet mēs gribam, cenšamies radīt to sajūtu – nāciet, brauciet pie mums, redzat, kas mums ir! Mēs jums parādīsim!”

Arhitektu, būvnieku, plānotāju un dizaineru iecienīto pasākumu Covid-19 pandēmijas dēļ nācies atlikt uz četriem gadiem, bet nu skate “Labākie realizētie darbi arhitektūrā, vides dizainā un būvniecībā Ventspilī” izvērtēti, nosakot uzvarētāju sešās nominācijās. 

GRAND PRIX par 2020.-2021. gadu periodu saņēma Zinātnes centrs VIZIUM, bet par GRAND PRIX par 2022.-2023. gadu periodu ieguva Grīnberga nams / “Villa Langberg”. Dzedone: “Visus, kas ir tajā gadā vai tajā periodā, nekādi nevar salikt vienā maisā ar arhitektūras skati un ar “Balto dūnu’’, kas ir profesionāls pasākums, bet tomēr tas ir ar izklaides pieskaņu. Tas nav tas pats, kas skate ar žūriju. Šeit ir iespēja to ieguldīto darbu, kas nāk no sirds un ir ļoti veiksmīgi padarīts, izcelt.”

Savukārt speciālo balvu aizklātā balsojumā pasniedza paši pasākuma “Baltā dūna” dalībnieki, vienbalsīgi izsakot atzinību “Villa “Landberg” īpašniekam Raulam Vēliņam, kas no 90. gadu bandītu uzspridzinātas ēkas pilsētas centrā blakus koncertzālei “Latvija” izveidojis arhitektoniski un kultūrvēsturiski augstvērtīgu būvi. “Es saņēmu ļoti daudz pozitīvu atsauksmju un tādu sirds siltumu no ventspilniekiem. Man pat ir tāds gadījums – viena ventspilniece atnāca un pie ieejas durvīm sastādīja sniegpulksteņus. Un tas rada to pārliecību, ka bija tā vērts!”

Rauls Vēliņš ir ventspilnieks, kurš ilgstoši vēlējies investēt kādā nekustamaja īpašumā savā dzimtajā pilsētā, līdz izdevies no Latvijas evanģēliski luteriskās draudzes nopirkt arhibīskapa Teodora Grīnberga namu. Tieši par “Arhibīskapa namu” ventspilnieki vairākās paaudzēs sauca graustu pilsētas centrā, jo Teodors Grīnbergs ne tikai dibinājis Ventspils Valsts ģimnāziju, bet arī atstājis paliekošas pēdas pilsētas garīgajā un kultūras dzīvē. Vēliņš: “Man nāk ventspilnieki un stāsta, ka viņu mamma šeit ir kristīta, šajā mājā. Un stāsta par Teodoru Grīnbergu, nes viņa fotogrāfijas. Stāsta, kā skolnieki ir nesuši viņu no skolas uz māju uz krēsla, kad viņš 1934. gadā ir kļuvis par Latvijas pirmo arhibīskapu.”

Arhitektu pasākums “Baltā dūna” notika Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja jaunajā ēkā – Riņķa ielā –, kas plašākai publikai tiks atvērta visdrīzākajā laikā. Par plašajām muzeja iespējām pēc jauno telpu nodošanas ekspluatācijā liecināja pasākuma programma, kur vienu no ekspozīciju zālēm izdevās lieliski piemērot turpat simt cilvēku lielai auditorijai.