Robežu nelikumīgi šķērsot cenšas pārsvarā jauni, spēcīgi vīrieši

Lai nodrošinātu valsts robežas neaizskaramību un valsts apdraudējuma novēršanu, ņemot vērā arī to, ka pieaug atkal mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, no šodienas stājies spēkā pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms. Valsts policijai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir uzdots sniegt nepieciešamo atbalstu valsts robežas robežapsardzības nodrošināšanā. 

Pastiprinātais robežapsardzības sistēmas darbības režīms no šodienas darbosies Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, Rēzeknes novada Kaunatas pagastā un Daugavpilī. Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieka vietnieks Rolands Mukāns ReTV atklāj, ka pagājušās nedēļas nogalē un šīs nedēļas sākumā viņa pārraudzības nodaļā veikti robežpārkāpēju atturēšanas pasākumi, kuros iesaistīta specvienība. “Ziemas mēnešos bija jūtams neliels samazinājums personu centieniem šķērsot nelikumīgi valsts robežu, bet pēdējā laikā, jo īpaši pedējās brīvdienās, krasi ir mainījusies situācija. Centieni nelikumīgi sķērsot valsts robežu ir palielinājušies. Cilvēki cenšas bojāt infrastruktūru, tādā veidā nelikumīgi iekļūt valsts iekšienē.”

Robežsargs ReTV atklāj, ka armijas un policijas palīdzība uz robežas šobrīd tiešām ir vajadzīga, pozitīvi izsakās par līdz šim piedzīvoto sadarbību. “Līdzšinējā pieredze rāda, ka palīdzība mums atvieglo darbu, jo palielinās cilvēku kapacitāte tieši uz robežas. Palielinās intensitāte, kādā apsekojam valsts robežu. Tādā veidā varam daudz ātrak konstatēt pārkāpumu.”

Atbilstoši valdības rīkojumam robežsardzes, Valsts policijas un Nacionālo bruņoto spēku amatpersonas ir tiesīgas attiecīgā apdraudējuma novēršanai iekļūt dzīvojamās telpās un zemesgabalu teritorijās arī tad, ja nav iespējams saņemt īpašnieka, valdītāja vai turētāja atļauju, lai, pastāvot pamatotām aizdomām, atklātu nelikumīgi valsts robežu šķērsojušu personu slēpšanās vietas vai pāri valsts robežai ārpus robežšķērsošanas vietām pārvietotu preču slēpšanas vietas, vai notvertu šādas personas vai izņemtu attiecīgās preces.

Robežu aizvien nelikumīgi šķērsot pārsvarā cenšoties jauni un fiziski spēcīgi vīrieši, kuri arī bojā uz robežas uzstādīto žogu. Mukāns: “Tiek veikti bojājumi tieši patstāvīgajā žogā – griezti caurumi ar visādiem līdzekļiem. Ar metāla griešanas šķērēm. Un tādā veidā arī tiek valsts iekšienē. Jo pagaidām patstāvīgais žogs ir tāds līdzeklis, ar ko mēs viņus aizkavējam. Pateicoties šim žogam, mēs spējam reaģēt.”

Robežsardzē arī atklāj, ka nelegālie robežšķērsotāji ir apmācīti. Viņiem visdrīzāk palīdz mums nedraudzīgo valstu specdienesti. Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieks Raimonds Kublickis gan aicina sabiedrību neuztraukties un sadarboties ar mūsu valsts dienestiem. “Tas galvenais vēstījums, ko vēlētos nodot mūsu iedzīvotājiem, it īpaši iedzīvotājiem, kuri dzīvo blakus valsts robežai, ir informēt Valsts robežsardzi vai jebkuras citas valsts drošības iestādes par jebkādiem novērojumiem vai aizdomīgām personām, kas uzturas uz ielām, viņu teritorijās, māju tuvumā. Galvenais nekrist panikā, bet vienkārši sniegt informāciju. Valsts robežsardze vai sadarbības partneri reaģēs un nodrošinās jūsu drošību.”

Kopumā šogad no robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti jau vairāk nekā 300 cilvēki, bet humānu apsvērumu dēļ uzņemti divi cilvēki, viens no tiem – pirmdien.