Galvenais uzvarēt nevis pretinieku, bet sevi

Šobrīd Kurzemes pusē uzplaukumu atkal piedzīvo karatē. Ja pirms vairākiem gadiem Latvijas čempionātā piedalījās vairāki desmiti sportistu, tad nu pirmajās starptautiskajās sacensībās Sabilē jau gandrīz 300 dalībnieku. Vairums tieši no Latvijas. 

Starptautiskas sacensības Sabilē pulcēja teju 300 sportistu no Latvijas, Gruzijas un Lietuvas, vairums tieši vietējo sportistu. Zāle sadalīta trīs laukumos, kur dažādās vecuma grupās bērni un jaunieši cīnījās pilna kontakta karatē. “Tas nozīmē, ka drīkst sist ar rokām pa korpusu. Mums bērniem priekšā ir veste. Drīkst sist ar kāju pa ķiveri. Ja tu ar kāju trāpi pa ķiveri, tad tev ir pus uzvara. Ja divreiz ar kāju pa ķiveri, tā ir pilna uzvara. Ja kāds no bērniem izrāda sāpes, tad tas jau ir pus punkts. Ja ilgāk par trim sekundēm to dara (boksā ir desmit sekundes, mums ir trīs), tad tā jau ir uzvara,” saka Mareks Lavrinovičs, sacensību organizators.

Treneri atzīst, ka viņu audzēkņiem veicas dažādi, taču būtiski esot, ka sportisti pārvarējuši bailes un devušies laukumā. Lavrinovičs, sacensību organizators: “Jāpaprasa, vai cilvēkam nav bail, ja viņu sitīs? Citam tas uztraukums ir tik liels, ka viņš vairs nesaprot, ko darīt. Galvenais ir pārvarēt savu uztraukumu – ja viņam tas izdodas, tad jau sevi ir uzvarējis un kļuvis nedaudz spēcīgāks, nekā bija vakar.”

Tieši tāpēc šis sporta veids vairāk esot domāts nevis pretinieka, bet sevis uzvarēšanai. Sacensībās piedalās arī vairāki sabilnieki, un Kristers Emīls Sokolovskis atzīst, ka viņam karatē palīdz domāšanai.

Sabile starptautiskajām sacensībām izvēlēta ne tikai piemērotās infrastruktūras dēļ, bet arī tāpēc, lai reģionos popularizētu karatē un veidotu jauniešos interesi par aktīvu dzīves veidu. “Piedalīties sacensībās, atbraukt “nokauties” trīs cīņas ir galīgi viegli. Izvest 20 cilvēkus – tas ir nenormāli grūti. Es vakarā ar sievu nevarēšu parunāt, man nebūs balss. Es esmu vienkārši “izsūkts” pilnīgi tukšs. Šis viss vienkārši atņem nenormāli enerģiju un ir ļoti grūti,” saka Edgars Freimanis, treneris, vairākkārtējs Latvijas čempions.

Daļai sportistu šīs pirmās sacensības. Arī Talsu karatē klubam, kas darbību uzsāka vien pērnā gada nogalē. Ja pirmo sacensību pieredzi gūst tieši starptautiskās sacensībās, sportistiem uztraukums vēl lielāks. “Atbraukuši arī ciemiņi no Gruzijas. Gruzīniem ir citādāki treniņi, viņi tur trenējas trakāk. Mazākiem tas ir vairāk uztraukums, bet lielākiem, kas jau pieredzējuši, pretinieks ir pretinieks. Viņam arī ir stress. Nav tā, ka viens baidās vairāk,” saka Vladislavs Varibrus, Talsu karatē kluba treneris.

Tikmēr februārī Tukumā gaidāms Arņa Kraukļa piemiņas kauss, kas būs vēl nopietnāka mēroga sacensības un pulcēs vēl vairāku valstu dalībniekus.