Kā rīkoties ar eglīti pēc svētkiem?

Lai nodrošinātu, ka eglītes, kas svētku laikā nesušas prieku gan lieliem, gan maziem, netiktu atstātas tām neparedzētās vietās, SIA “ZAAO” līdz šī gada 31. janvārim egles, kuru garums nepārsniedz divus metrus, bez maksas savāks gan no klientiem, gan pieņems visos esošajos EKO laukumos. SIA “ZAAO” Šķiroto atkritumu savākšanas nodaļas vadītājs Dinārs Sārs: “Visas eglītes “ZAAO” nogādās aprites ekonomikas centrā Daibē, kur priekšrapstrādes centrā tiks nošķirotas no visā kopējā atkrituma apjoma, tiks sašķeldotas un ievietotas kompostā.”

Būtiski atcerēties, ka pirms izmešanas egli nepieciešams atbrīvot no visiem svētku rotājumiem un novietot redzamā vietā blakus konteineram vai namu apsaimniekotāja norādītajā un speciāli ierīkotajā vietā. Sārs: “Ja arī eglīte ir maziņa un to teorētiski varētu ievietot konteinerā, tā nedarām. Labāk novietojam blakus konteineram brīvi pieejamā vietā. “ZAAO” darbinieki to savāks, nav vajadzības obligāti stutēt konteinerī iekšā. Noteikti atbrīvojamies no visiem rotājumiem, lai šķeldošanas procesā nebūtu nekāda piemaisījuma.”

Noteikti katru gadu jāapsver, vai tiešām tik ļoti nepieciešams šīs eglītes zāģēt mežā. Labs risinājums var būt eglītes iestādīšana mājas pagalmā vai izvēle par labu mākslīgajai, kura kalpos vairākus gadus. Sārs: “Visiem jau gribas, lai ir dzīvā eglīte. Ja izvēlamies šo variantu, tad pēc tam arī padomāt, nevis tikai izmest, bet lai to izmantotu tā, lai maksimāli arī no tās eglas ir labums.”

Ikviens iedzīvotājs, ņemot vērā savas iespējas, tiek aicināts izvēlēties videi draudzīgāku veidu, kā izmantot egli, ietaupot resursus. Sārs: “Varam painteresēties, varbūt kaut kur tuvumā apkārtnē ir kāda zvēraudzēta, kuras varētu šīs eglītes pieņemt. Varam painteresēties – varbūt pašiem dārzā noder vai kādiem kaimiņiem, pazīstamiem. Dārzā varam izmantot kā apklājamo materiālu, šos stumbrus varbūt kā kādas stutes kādiem augiem pavasaru sezonai. Mēģināt pēc iespējas vairāk no šīs eglītes nevis tikai izmest, bet arī iegūt kaut kādu labumu.”

No Ziemassvētku eglītēm var atbrīvoties videi draudzīgos veidos, piemēram, izmantojot tās kā kurināmo vai kompostēšanā.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023