Ķekavā noskaidroti karikatūru zīmēšanas konkursa “Pa-smejies!” uzvarētāji

Smieklīgi, ironiski un asprātīgi karikatūru zīmēšanas konkursa darbi, kas lika žūrijai iespringt, lai noteiktu šī gada karikatūru konkursa “Pa-smejies!” uzvarētājus. Konkurss noslēdzies, bet uzvarētāju darbus interesenti var aplūkot Ķekavas novadpētniecības muzejā. Šis muzejs var teikt ir vienīgais Latvijā, kas popularizē karikatūru kā mākslas žanru, organizējot karikatūru izstādes un konkursus, kā arī papildinot muzeja krājumu ar Latvijas karikatūristu darbiem.

“Melnais kaķis ceļo uz Marsu” - tieši tik savdabīgs ir šī gada Ķekavas novadpētniecības muzeja rīkotā karikatūru zīmēšanas konkursa “Pa-smejies!” tematiskais nosaukums. “Aicinājām Latvijas skolēnus zīmēt, domāt, pasmaidīt par melno kaķi, par viņa piedzīvojumiem, kā tas notiek,” saka Ķekavas novadpētniecības muzeja vadītāja Ināra Rumbina.

Šogad konkurss ir veltījums karikatūristu Gunāra Bērziņa, Gunāra Cīlīša un Ērika Oša 95. jubilejai. Gunārs Bērziņš savos zīmējumos kā vienu no galvenajiem varoņiem bieži attēlojis melno kaķi, tāpēc draugu vidū viņu iesauca par Lielo kaķu marķīzu. Tā nu šogad viņa melnais kaķis ceļojis uz Marsu citu acīm. Ināra Rumbina: “Man šķiet, ka tā karikatūra šobrīd ir ļoti svarīga, jo karikatūra var būt gan politiskā karikatūra, gan sadzīviskā karikatūra. Caur karikatūru mēs varam kārtējo reizi pasmaidīt, jo man liekas, ka humors ir tas, kas mums bieži vien palīdz ļoti grūtos un smagos brīžos.”

Karikatūru konkursā šogad iesniegti vairāk kā 1500 skolēnu uzzīmēti darbi no 163 Latvijas skolām, kas ir bijis visu gadu lielākais rekords konkursa 22 gadu garumā. “Tas ir liels rekords. Man ļoti žēl, ka nevarējām visus darbus pielikt, tā teikt, pie sienas. Daudzi darbi mums ir vienkārši salikti uz galda,” saka Ināra Rumbina.

Ķekavas novadpētniecības muzeja izglītojošā un komunikācijas darba vadītāja Melita Šaule: “Mēs ļoti priecājamies par skolotāju lielo atsaucību, jo viņi ir veikuši izpēti tēmā. Mēs pamanījām, ka dažas skolas veica pētniecisko darbu, lai saprastu, kur ir Marss, kas tas ir par Marsu, kur vispār tas atrodas.”

Galveno balvu mākslas skolu grupā ieguva salaspiliete Alīna Griškāne, kura ar zīmēšanu jau nopietni aizraujas no pašas mazontes. “Man tas tiešām parāda, ka man ir talants, ka esmu kaut ko sasniegusi savā dzīvē, ka citi arī var lepoties ar mani, arī Salaspils,” saka Alīna Griškāne, Salaspils Mūzikas un mākslas skolas audzēkne.

Smaidīt par nopietno ir karikatūrista uzdevums. Šī gada darbu izstāde muzeja telpās būs apskatāma līdz 6. maijam.


#SIF_NVZ2022