Kuldīgā restaurē unikālu sīkrūšu logu

132 rūtis, kas veido četrus logu rāmjus. Ar tik daudz rūtīm šis Kuldīgas vecpilsētā ir vienīgais objekts. Tas nācis no ēkas, kas būvēta 1879. gadā kā guļbūve un kas gadu laikā pārveidots.

Nu katra rūts izstiklota un samarķēta, lai laikietilpīgajā restaurācijas procesā nekas nesajuktu. Mihails Sivuhins, restaurators, stāsta, ka jābūt ļoti lielai pacietībai – visas mazās un smalkās rūtiņas ir jāizstiklo, jāsalabo, jāsaprotezē.

Kuldīgā ir dažāds atbalsts vecpilsētas ēku glābšanai: programma, kurā pašvaldība sedz pusi no restaurācijas izmaksām ēkas īpašniekam; logu akcijas, kurās īpašnieki ar restaurācijas centra atbalstu atjauno īpašnieki ar savām rokām. Jāpiebilst, arī pats centrs uzrauga unikālākos objektus, kuriem nepieciešama glābšana, kā arī uzņemas to restaurāciju. Tā tas bijis arī ar konkrēto sīkrūšu logu.

Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļas vadītāja Ilze Zariņa pauž, ka, izvēloties objektus, ir svarīgi, lai amatniekam būtu interesanti strādāt un lai amatnieciskās prasmes varētu uzlabot.

Jānis Mertens, restauratora konsultants, stāsta, ka laika gaitā konkrētajam logam stikli bijuši pārstikloti, ielikti neatbilstoša biezuma. Lielākie bojājumi esot bijuši loga aplodas apakšējā daļā, kur izveidojusies starpdzega.

Viens no svarīgiem Kuldīgas restaurācijas centra uzdevumiem ir arī sabiedrības izglītošana par vecpilsētas vērtībām. Tā kā šobrīd tikšanās klātienē ir liegtas, centrs izveidojis ziemas pastaigu spēli “Atver lodziņ’”, kas piemērota ģimenēm ar bērniem.

Kamēr 13 objektos, kas sagatavoti spēlei, bērni meklēs burtus, lai atminētu vārdu, taču vecāki varēs uzzināt daudz jauna par dažādiem logiem – vecākajiem, lielākajiem, virsgaismas, frontona un verandu logiem. Spēles nosacījumi atrodami centra Facebook lapā. Jāpiebilst, spēle sāksies 22. decembrī un ilgs līdz 6. janvārim.