Kuldīgas novadā pa sliktu ceļu brauc gadiem

Kuldīgas novadā šobrīd savākti vairāk nekā 600 parakstu par valsts vietējā autoceļa posma Kuldīga-Basi atjaunošanu. Tie šonedēļ tiek apkopoti, nākamnedēļ tos iesniegs atbildīgajām ministrijām un iestādēm. Uz šī ceļa sakārtošanu Gudenieku pagasta iedzīvotāji gaida jau vairāk nekā 15 gadu. To laikā daudz solījumu, ka ceļu sakārtos, daudz salauztu spēkratu un pagastā samazinājies iedzīvotāju skaits. 

Šobrīd ceļš, kas ved no Kuldīgas uz Gudenieku pagastā esošajiem Basiem, ir apžuvis. Vietējie saka – tagad jau var izbraukt, bet lielāko daļu gada – rudenī, ziemā, arī vasarā aptuveni 14 kilometru garais ceļa posms līdz Kuldīgai ir liels pārbaudījums. Vietējais uzņēmējs, SIA “ARBOR AD” īpašnieks, Andris Dmitrijevs saka – par ceļa sakārtošanu ir jau parakstījies kādas trīs reizes, arī šoreiz. “Katru gadu kādas četras riepas mašīnai kā minimums tiek jaunas pirktas, jo vienkārši tiek pārsistas. Ir tādi brīži, ka nav kur izvairīties, brauc, brauc pa ceļu, lēnām velcies, vienmēr pārmet krustu – tev būs riepa pārsists vai disks sasists līdz turienei.”

Sliktais ceļš ietekmē arī kultūru, piemēram, tas bijis iemesls muzikantu atteikumam. Turklāt Basi ir viena no suitu kultūrtelpām, kur senā muižas klētī atrodas kultūras nams un arī ekspozīcija “Suitu godi”.  Gudenieku pagasta kultūras darba organizatore  Olita Ulmkalne: “Ekskursanti vispirms piezvana un paprasa, pa kādu ceļu jābrauc. Kad es pasaku, ka pie mums diemžēl atbraukt pa asfaltu nevar, viņi saka – vai, piedodiet, tad mēs nebraucam, mums ir autobuss, ko mēs varam tikai pa asfalta ceļiem.”

Ceļš Kuldīga-Basi ir valsts vietējā autoceļa posms. Par tā uzlabošanu Gudenieku pagasta pārvalde atgādina jau sen, bet pastiprināti no 2009. gada administratīvi teritoriālās reformas. 2020. gadā aptuveni četriem kilometriem grants seguma no Kuldīgas līdz Kurmālei izveidots melnais segums. Pārējam posmam ir izstrādāts pārbūves projekts, kurā valsts ieguldījusi vairāk nekā 150 000 eiro. 

Gudenieku pagasta pārvaldes vadītāja  Daina Bērende: “Tālākais bija domāts, ka šinī gadā būtu jāsāk darbs pie grants seguma sakārtošanas un dubultās virsmas apstrāde. Bet, kā izrādās, šinī gadā nauda nav iedota.” 

Kuldīgas novada pašvaldība uzrakstījusi vēstuli atbildīgajām ministrijām, skaidrojot, ka šis ceļa posms ir svarīgs lauku teritorijas attīstībai. Ilgstošā kavēšanās ar ceļa pārbūvi jau tagad ir negatīvi ietekmējusi Gudenieku pagasta attīstību, piemēram, iedzīvotāju skaits kopš 2012. gada ir samazinājies par 32%. Tas ir vairāk nekā citviet.  “Mēs esam arī lūguši, ka šos darbus varbūt var plānot pa posmiem. Neskatīties uzreiz visus kopumā, bet dalīt. Pa daļām. Tādējādi varbūt ātrāk pie tā rezultāta tikt,” saka Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Artis Roberts.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija rakstiski norāda, ka šis posms ir iekļauts investīcijas rezerves atjaunojamo ceļu sarakstā. Šobrīd to nepārbūvēs, jo tādiem darbiem nepieciešams ilgāks laiks nekā pieļauj Atveseļošanas fonda investīciju nosacījumi, kā arī nepietiek finansējuma. Aplēsts, ka vairāk nekā 14 kilometru garajam posmam nepieciešams ap deviņiem miljoniem eiro.