Ne tikai skaista rota, bet arī goda zīme. Sabilē vainagu izstāde

Vainags nav tikai skaista rota, bet arī goda zīme – tā uzskata mākslinieces, kas projektā “Vainagošanās” radījušas laikmetīgo vainagu kolekciju. Projektu kopā veidojusi Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) un Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Kamēr vēsturiskie vainagi jau devušies atpakaļ muzeja krājumos, tikmēr laikmetīgās rotas sākušas ceļu pa Latviju, šobrīd piestājot Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā.

“Stāsti manim, vainadziņi” – tāds izstādes nosaukums. Un patiesībā arī gandrīz kā aicinājums piestāt pie katra vainaga, lai ne tikai apbrīnotu tā skaistumu, mākslinieču radošo lidojumu, bet arī iepazītos ar katra stāstu. Jautāts, vai tā ir interesanta galvenokārt sievietēm un vai vērts atnākt, aizdomāties arī vīriešiem, Elīna Ģibiete, LMA Tekstila katedras asociētā profesore, atbild: “Es domāju, ka vīriešiem varbūt vajadzētu nākt skatīties. Šī izstāde noteikti nav par vainaga dekoratīvo pusi. Šeit stāsts ir tiešām par vainaga saturu, par to, ko tas stāsta.”

Izstādē apskatāmi 25 darbi no ļoti dažādiem materiāliem – zvejas murds, kūdra, dilles, lodes, zari, pērles, spainis, vēl un vēl. Tie runā par sievietes lomu, latviešu īpatnībām un skar arī globālus jautājumus.

Ģibiete: “Ir darbi, kas varbūt arī tādus provokatīvākus jautājumus uzdod. Vai tiešām tā ir? Kas īstenībā ir zem tā skaistā vainaga. Varbūt tur arī slēpjas asaras vai kādas citas problēmas. Diezgan tāds “pielādēts”, es teiktu, ir šis vainags ar ļoti, ļoti daudziem jautājumiem.”

Viena no izstādes autorēm Zane Ulmane: “Tas nebija tā, ka mēs galīgi no zila gaisa to visu izdomājām. Iepazināmies ar to, kā mūsu senči šos vainagus radīja. Un tad mēs guvām iedvesmu saviem vainagiem.”

Mākslinieces Zanes Ulmanes vainagus iespējams piemērīt, cenšoties neuzkāpt uz grābekļa. Ar savu darbu viņa uzdod jautājumu – vai vieglāk būtu izvēlēties, ja potenciālajai līgavai viņas īstā daba būtu pierē ierakstīta jeb viņa valkātu vainagu, kas viņu raksturotu? Ulmane: “Šobrīd daudz sociālo mediju, kur cilvēki viens otru līdz galam nav iepazinuši. Viņi redz tikai bildi – kā vainagu no attāluma. Mana galvenā doma ir, lai cilvēki tomēr satiekas un sarunājas. Un neuzkāpj uz šī grābekļa!”

No “Vainagošanās” projekta izauga vēl viens – akadēmijas dalība starptautiskā dizaina mesē Milānā, kas uzdod jautājumu “Kas notiek tavā galvā?”. Izstādē apskatāmi arī daži no šiem darbiem, un Baibas Zalcmanes pašportrets liecina par viņas nemitīgajām domām par studijām. Tas arī parāda, cik vainagi dažādi – viņas gadījumā kā bize. Zalcmane: “Tā bizes ideja ir no stellēm ņemta, jo tad, kad uz stellēm liek darbu, taisa lielu bizi. Pašā, pašā sākumā jau sāc domāt par to, tāpēc ir tā bize. Gan tā bize, ko varam sapīt no matiem, gan arī darbam sākums ir no bizes.”

Izstādi Sabilē varēs apskatīt līdz 25. februārim, pēc tam laikmetīgie vainagi un to stāsti tālāk ceļos uz Saldu.