“Rīgas mežu” teritorijā eglītes cirst nedrīkst

Ikviens iedzīvotājs Ziemassvētku skaistāko rotu eglīti no meža var atnest arī pats. Tas gan attiecas tikai uz AS “Latvijas valsts meži” (LVM), bet ne Rīgas mežu teritorijām, kas atrodas ap 11 pašvaldībām Pierīgā. Iemesli tam esot vairāki, bet, pirmkārt, jau tāpēc, ka eglītes Rīgas mežos lielākoties esot stādītas. To ir ļoti maz.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, cilvēki aizvien biežāk vēlas uz mežu doties paši, lai atnestu mājās krāšņu eglīti. Sarežgītāk tas būs Pierīgas iedzīvotājiem un rīdziniekiem, jo apkaimi ieskauj “Rīgas meži”.

Kā skaidro uzņēmumā, Rīgas mežu teritorija atrodas galvaspilsētā un 40-50 kilometru rādiusā ap Rīgu. Cirst eglītes šeit nedrīkst, jo šajos mežos esot sastopamas dabas vērtības, kas reti redzamas pilsētu tuvumā. Arī eglīšu šajos mežos neesot daudz. SIA “Rīgas meži” mežsaimniecības daļas vadītājs Uldis Gaiss: “Pamatā mēs tomēr esam priežu mežu uzturētāji. Mums egles ir ļoti maz. Salīdzinoši tikai kādi 10% Pierīgā ir egļu mežu. Rīdzinieku ir ļoti daudz. Vēl pieskaitīsim klāt pierīdzniekus, tad būs vēl vairāk. Ja visi ies pēc egles, tad tās mums vienkārši mežā beigsies. Tāpēc aicinām cilvēkus pabraukt tālāk. Ērtākais veids ir izmantot mūsu draugu un kolēģu LVM aplikāciju. Tur var ļoti labi redzēt visas robežas.”

Atšķirībā no Latvijas valsts mežiem pie Rīgas mežu teritorijām plāksnītes nav izvietotas, bet tas nenozīmē, ka neviens jūsu gaitām neseko. Gaiss: “Mūsu darbinieki mežā ir regulāri. Sniegotos apstākļos tas ir pavisam viegli. Sliede paliek aiz gājēja, varam izsekot. Mēs arī zinām, kur ir tās eglītes, kur ir tās jaunaudzes, izliekam videonovērošanas kameras. Dažus negodprātīgos katru gadu noķeram.”

“Rīgas meži” atrodas 11 pašvaldību teritorijās. Arī Olaines novadā. ReTV uzrunātie Olaines pilsētā stāsta, ka publiskajā telpā lielākoties tiek rotātas tur augošās egles. Arī iedzīvotāji situācijai gadu gaitā esot pielāgojušies.

Ne visi ir tik pieticīgi. Citi tomēr mājās vēloties īstu zaļoksni. Kā piebilst uzrunātie, kāds jau, visticamāk, paklusām dodas arī uz apkaimes mežiem, bet vairums dzīvās egles tīkotāju tomēr izmantojot citas iespējas.

Uzņēmums “Rīgas meži” arī brīdina, ka tuvākajās dienās nevajadzētu staigāt ne pa vienu mežu, jo kokos sakrājies daudz sniega. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, tie kļūst smagāki un liecas, pastāvot liela iespējamība, ka sniegotie zari var lūst.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023