“Iesim kājām, kad nebūs, ar ko maksāt.” Jēkabpilī cels autobusu biļešu cenas

Jēkabpilī ir vienas no lētākajām sabiedriskā autobusa biļešu cenām Latvijā – maksa par vienu braucienu ir 50 centi. Tāpat daļēji tiek kompensēta braukšanas maksa pensionāriem. Tomēr inflācijas dēļ pasažieru pārvadātājs spiests biļešu cenas palielināt.

Jēkabpils pilsētas maršrutu autobusos no nākamā gada tiks palielinātas biļešu cenas. Ja līdz šim maksa par vienu braucienu bija 50 centi, tad no 1. janvāra maksa noteikta par 30 centiem lielāka – 80 centi par braucienu. Tāpat tiks palielināta maksa par braucienu ārpus pilsētas robežas – līdzšinējo 10 centu vietā tie būs 20 centi. Ņemot vērā, ka maksa par bagāžas vai mājdzīvnieka pārvadāšanu ir vienas biļetes cenas apmērā, arī par šiem pakalpojumiem būs jāmaksā vairāk. 

Tāpat izmaiņas ietekmēs pensionārus, kuri deklarēti Jēkabpils novadā un kuri izmanto Jēkabpils pilsētas maršrutu autobusus. Arī turpmāk viņiem tiks daļēji kompensēta braukšanas maksa, bet kompensācija nebūs tik liela kā līdz šim. Ja šobrīd pensionāriem biļete maksā 20 centus, tad no jaunā gada maksa būs 30 centi par braucienu. Ielās sastaptie iedzīvotāji izmaiņas vērtē saprotoši.

Uzņēmumā SIA “Jēkabpils autobusu parks”, kas nodrošina pasažieru pārvadājumus Jēkabpilī, uzsver, ka autobusu biļešu cenas pilsētā pēdējo reizi tika mainītas pirms 10 gadiem. “Biļešu cenas Jēkabpils pilsētas maršrutos nav mainītas kopš 2013. gada, kad cena vēl sastādīja 30 santīmus. Tikai tik daudz, cik 2014. gadā, mainoties eiro, ir noapaļots uz 50 centiem. Visus šos gadus mums bijusi biļešu cena – 50 centi. Ja mēs paskatāmies uz inflāciju šo gadu laikā, tā sastāda vairāk nekā 40 procentus no 2014.gada līdz šā gada novembrim. Līdz ar to bija skaidrs, ka bija kaut kas jādomā par biļešu cenām,” saka SIA “Jēkabpils autobusu parks” valdes priekšsēdētāja Aija Vetere.

Jēkabpils novada pašvaldība kompensē uzņēmumam zaudējumus, kas radušies par pasažieru pārvadājumiem, bet, ņemot vērā cenu pieaugumu, šie zaudējumi ar katru gadu pieaug. Vēl viens iemesls biļešu cenu paaugstināšanai ir tas, ka palielinās valstī noteiktā minimālā alga, tātad jāpalielina algas uzņēmuma darbiniekiem. “Jēkabpils autobusu parkā” Aija Vetere uzsver, ka tie iedzīvotāji, kuri sabiedrisko transportu izmanto bieži, var iegādāties abonementa biļeti, kas derīga vairākiem braucieniem. “Visi tie, kas izmantos abonementa biļetes, arī viņiem kā līdz šim tiks piemērotas atkarībā no braucienu skaita atlaides. Aicinu, ja kāds grib braukt lētāk, izmantot šīs abonementa karšu iespējas un saņemt brauciena maksas atlaides.”

Abonementa biļetes tiek izsniegtas Jēkabpils autoostā. Jāpiebilst, ka biļešu cenu palielināšana neskar skolēnus. Viņi, tāpat kā līdz šim varēs turpināt braukt pilsētas sabiedriskajā transportā bez maksas.