Ukraiņu bērni izbauda mieru Latvijā

Šonedēļ Talsu novads pirmo reizi ieguva sadarbības partneri Ukrainā un noslēdza līgumu ar Čortkivas pilsētu. Pirmo palīdzīgo roku talsinieki sniedz ar vasaras nometni bērniem – tieši tiem, kuru vecāki šobrīd karo pirmajās frontes līnijās, vai tiem, kuri uz salīdzinoši mierīgo Čortkivu bēguši no aktīvās kara darbības zonas, slēpušies un aizvērušies emocionāli. Kamēr bērni mācās baudīt prieku, tikmēr pieredzējušie nometņu organizatori atzīst, ka nebija gatavi tik emocionāli smagām dienām.

Bērniem un jauniešiem, kuri šobrīd no Čortkivas pilsētas ieradušies Talsu novadā, ir pieaugušo skatiens. Viena no nometnes dalībniecēm atzīst, ka īstu bērnību nemaz nav piedzīvojuši, jo sākumā pandēmija, šobrīd – karš. Šobrīd ik dienu viņa tētim sūta priecīgas ziņas no Latvijas. “Vakar viņam rakstīju, ka bijām pie jūras un bija kolosāli, jo nebiju domājusi, ka kara dēļ šogad izdosies pie jūras nokļūt.”

Fēlikss demonstrē, kā, vien dažas dienas Latvijā esot, patstāvīgi apgūst latviešu valodu, telefonā pierakstot vārdus un frāzes. “Es turpināšu mācīties. Būs grūti, bet tikšu galā. Mācīšos arī angļu valodu.”

Šodien ir nometnes ceturtā diena, jauniešos atvēries bērnišķīgais prieks, turklāt nodarbības veidotas tā, lai ne tikai izklaidētu, bet arī relaksētu un nomierinātu. Karu piedzīvojuši visi dalībnieki – viņu vecāki karo aktīvajā zonā, daļa uz Čortkivu atbēguši no okupētajām vai izpostītajām teritorijām, un četras raķetes, kas jūnijā tika raidītas uz Čortkivu, fiziski ievainoja arī kādu no nometnes dalībniekiem. Tāpēc klusums Latvijā bērniem sākumā neierasts. “Pēc visa pārdzīvotā un pastāvīgajām bailēm bija sajūta, ka tūlīt sāksies sirēnas, būs jāmeklē patvērums. Bet tagad saprotu, ka nekas slikts nenotiks. Ir mierīgāka sajūta,” saka Marija, nometnes dalībniece.

Parasti nometnēs mobilie telefoni nav atļauti, bet šoreiz tā bērniem ir iespēja ik brīdi būt mierā par saviem tuviniekiem.

Ja Ukrainā bērni noslēdzas, tad šobrīd vides maiņa sākusi viņus atvērt, pieaugušie no malas novērojuši, ka jaunieši vienaudžiem sāk stāstīt piedzīvoto un karā pārdzīvoto. 

Čortkivai ir sadraudzības pilsētas arī citās Eiropas valstīs, un arī tās, tāpat kā Latvija, šobrīd uzņēmušas ukraiņu bērnus vasaras nometnēs.

 

#SIF_NVZ2022