Zentenes pilī sācies atmodas laiks

Kopš 2009. gada Zentenes pili Tukuma novadā grauza laika zobs un postīja vandaļi. Vietējo iedzīvotāju ieskatā pilij esot sācies atmodas laiks. Senajai ēkai ir jauns īpašnieks, kurš apņēmies to atjaunot. Nedēļas nogalē aizvadīta pirmā sakopšanas talka.

Pēc 14 gadu ilgā klusuma Zentenes pilī atkal valda rosība. Uz jaunā pils saimnieka organizēto atjaunošanas talku sanākuši un sabraukuši vairāk nekā 100 talcinieku. Lielākoties cilvēki, kuri kādā laika sprīdī šeit dzīvojuši vai strādājuši. “Kad es redzēju paziņojumu “Facebook”, ka viņš ir nolēmis ieguldīt šajā muižā un atjaunot, man saskrēja asaras acīs. Man likās, ka tas ir tik kolosāli, ka cilvēki uzņemās un viņiem izdodas, un man likās, ka tas ir mans pienākums nākt un atbalstīt,” saka talciniece no Engures Kristīne.

19. gadsimtā klasicisma stilā celtajā ēkā līdz pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem saimniekoja fon Līvenu dzimta, bet pēc tam gandrīz 80 gadus bija skola. Vienā no telpām starp vēsturiskajām kolonnām vēl redzams basketbola groza pārpalikumi. Skolēniem tā bijusi sporta zāle. Arī uz sienām redzams biezs “kultūras slānis” Pastariņa muzeja vadītāja Sanita Ratniece: “Iedomājieties skolu pirms akreditācijas! Katrs skolotājs savu klasi krāso. Cik gadi – tik krāsu slāņu. Ir pamatīgs darbs, ko ņemt nost. Es te mācījos. Pēc tam es te mācīju, protams, muzejs nevar nepiedalīties tik vēsturiskā pasākumā. Te notiek visas šīs puses atdzimšana. Tas arī ir vēsturisks brīdis.”

Pēc mācību iestādes slēgšanas pili un tai piegulošo aptuveni 12 hektāru lielo parku savā īpašumā iegādājās Krievijas miljonārs Bestuževs. Tomēr sapņi par atdzimšanu nepiepildījās, darīts nekas netika. Pašvaldība tā arī nespēja līgumu lauzt, bet ēku pārdot īpašnieks nevēlējās. Tikmēr pils lēnām gāja bojā un parks aizauga ar krūmiem. “Iespaids – protams, traki. Ja 14 gadus ēka nav apkurināta, kas te var būt. Ziemā viss sasalst. Radiatori vienā galā arī bija sasaluši, nebija ūdens viss izliets. Tāda bija situācija. Man ir prieks, ka beidzot kaut kas ir mainījies, laikam laiki ir tādi, ka Krievijas pilsonis Sergejs Bestuževs beidzot izlēma pārdot šo īpašumu,” saka bijusī Sēmes un Zentenes pagastu pārvaldes vadītāja Silvija Rabkēviča.

Jaunais pils īpašnieks teic, ka par šo vietu viņam pastāstījuši draugi. Tā ļoti iepatikusies, laimīgi izdevies to iegādāties. Šobrīd tiek lēsts, ka īpašuma atjaunošanai nepieciešami līdz desmit miljoniem eiro, no kuriem lielu daļu plānots piesaistīt rīkojot dažādus pasākumus

Zentenes pils saimnieks Jānis Dubinskis: “Šobrīd man nav tāds skaidrs 30 sekunžu koncepts, jo ir daudzas lietas, kas notiek plūst un mainās. Ja sākumā, kad es vēl plānoju šo vietu iegādāties, man bija viena doma, kā tas varētu būt, tad, esot šeit, sajūtot šo vidi, šos cilvēkus un pašu ēku, jūtot, kur tā plūsma ir, viss mainās. Kur tas aizvedīs, es nezinu, bet sajūta šobrīd ir brīnišķīga.”

Pašreiz Jāņa domās pils varētu kļūt par viesnīcu, bet nevarot arī izslēgt, ka pēc ēkas atjaunošanas tā varētu nonākt cita uzņēmēja rokās. Tomēr šobrīd galvenais esot seno ēku saglābt, jo tā ir svarīga daudziem cilvēkiem. To apliecina lielā atsaucība pirmajā talkā.


#SIF_MAF2023