Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt zeķi

Šobrīd, kad nopirkt jaunas lietas ir vieglāk nekā salabot vecās, ielāpam ir pavisam cita vērtība. Tā uzskata Latvijas Mākslas akadēmija (LMA), kas kopā ar amatniekiem no Siguldas novada pērn veidoja stendu starptautiskajai Milānas dizaina mesei. Zeķes, daudzu paaudžu prasmes un siltās bērnības atmiņas saraudināja izstādes apmeklētājus, tāpēc tā šobrīd ceļo pa pasauli, nupat atvērta Talsu novadā.

Astoņas dažādu paaudžu sievietes šobrīd Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā rada un lāpa zeķes. Izstādes vidū. Autoru veidotais koncepts ir par pasaules lāpīšanu, rūpēm, saglabāšanu un tālāk nodošanu jeb ideju “ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt zeķes”.

Izstāde sadalīta divās daļās. Tās vidū ir milzu instalācija, kas sastāv no aptuveni sešiem vai septiņiem simtiem zeķu, ko kopā ar stāstiem ziedojuši cilvēki no dažādām Latvijas vietām. Zilā krāsa simbolizē okeānu un pasaules karti. “Šī zeķe kļuva par simbolu cilvēka dzīvei, darbiem, pieredzei, mūža laikā iegūtajām prasmēm. Tā kļuva par tādu universālu valodu, ar kuru var sarunāties ar dažādu tautu cilvēkiem. To mēs uzzinājām Milānā,” saka Ieva Krūmiņa, LMA tekstilmākslas katedras vadītāja.

Izstādē apskatāms arī zeķes dzīves cikls no valnīša līdz purngalam, kura adīšana, salīdzinot ar papēdi, jau esot tīrais nieks. Visas zeķes ir amatnieču radītas etnogrāfiskās kopijas 18. gadsimta darbiem. LMA dizaina nodaļas profesore Barbara Ābele: “Tas mūsu izaicinājums bija dot iespēju Mākslas akadēmijas studentiem strādāt kopā ar reāliem amatniekiem un mainīties ar prasmēm. Tāpat studenti savā veidā deva informāciju un tehnoloģiju stāstus par jaunajiem materiāliem. Un amatnieki atkal dalījās ar to, ko viņi māk.”

Otrā telpas pusē zeķes dilst un sākas lāpīšanas process. Pēdējā zeķe ir tīrā zeltā, jo to pa mazam gabaliņam lāpījuši visi projekta dalībnieki. Par zeķes oriģinālu liecina vien neliela daļa valnīša. Krūmiņa: “Tas nav tā, ka lāpīt tikai ar nemanāmiem diedziņiem, lai nevar redzēt, ka varbūt esi nabadzīgs. Tas lāpījums kļūst par dizaina konceptu savā ziņā. Es lepojos ar to, tā ir mana pieredze, tās ir manas zināšanas, tās ir manas iegūtās prasmes – un te tās ir!

Izstādi Sabilē varēs apskatīt līdz 22. aprīlim. Savukārt 1. aprīlī, kad visā Latvijā notiks akcija “Satiec savu meistaru”, starp izstādes darbiem amatnieces radīs un lāpīs savus mākslas darbus.