Kaņepju enerģētiskā vērtība ir gandrīz līdzvērtīga gaļai

“Adzelvieši” ir vēsturiski sena zemnieku saimniecība ar bagātām tradīcijām. Agronomi Dzidra un Jānis Grīnbergi ar lielu rūpību audzē kaņepes, kas vēlāk tiek pārvērstas dabiskos un gardos pārtikas produktos.

Dzidra Grīnberga: “Sākām saimniekot šeit kā Breša zemnieki ar tiem pirmajiem gadiem, kad varēja atgūt zemi un īpašumus, tad sākām arī nodibināt savu saimniecību un darboties. Jānis teica: “Es audzēšu kaņepes un taisīšu kaņepju sviestu, nesīšu uz veikalu.” Sākumā tas likās neiespējami, bet viņš to ideju kā ieņēma galvā, tā arī panāca.”

Lai izaudzētu garšīgas kaņepes, nepieciešamas zināšanas un piemērota tehnika. Kad kaņepes tiek novāktas pēc audzēšanas, to pēcapstrāde kļūst pat svarīgāka nekā pats audzēšanas process. Dzidra Grīnberga: “Tur ir jārūpējas par attīrīšanu no nezālēm, par mitrumu, par žāvēšanu, lai novestu līdz vajadzīgam mitrumam. Kaņepes ir eļļas augi, jo tie ir mitrāki, jo vairāk piesaista skābekli. Līdz ar to bojājas ātrāk sēkla, tāpēc ir jābūt 10% mitriem, lai varētu glabāties un lai nemainītu savu garšu.”

“Adzelviešu” saimniece piebilst, ka, neskatoties uz to, ka pati nāk no Kurzemes, kur bija aizmirsts, kas ir kaņepes, Vidzemē tradīcija lietot kaņepes uzturā ir saglabājusies. “Vidzemē un arī uz Latgales pusi cilvēki ir lietojuši un atceras. Mēs tad arī gatavojam kaņepju aizdaru, kas ir gatavotas tikai no graudzētām kaņepju sēklām. Mēs neko nepiemaisām klāt, tas ir katra paša ziņā, kā veido savu ēdienukarti, vai tur uz sviestmaizītas liek, vai citādāk.”

Kaņepju eļļu iegūst no svaigām sēklām, to pat ieteicams lietot zivju eļļas vietā. Dzidra Grīnberga: “Tās satur daudz nepiesātināto tauksskābju. Tur ir Omega-3, Omega-6 un Omega-9, ko pat zivju eļļa nesatur. Mēs esam savas kaņepes analizējuši BIOR laboratorijā, tur speciāli šīs nepiesātinātās taukskābes esam izanalizējuši atsevišķi, lai mums būtu tie analīžu rezultāti.”

Lai gan kaņepes nevar uzskatīt par zālēm, to enerģētiskā vērtība ir gandrīz līdzvērtīga gaļai. Veģetāriešiem tas varētu būt labs veids, kā iegūt nepieciešamos uzturvielu avotus.

Marta sākumā Valmieras novada zemnieku saimniecībā “Adzelvieši” notika ugunsnelaime. Tādēļ iedzīvotāji ir aicināti iegādāties “Adzelvieši” ražojumus – kaņepju aizdarus, eļļu, ķimenes un citus produktus, lai atbalstītu saimniecību.

Dzidra un Jānis Grīnbergi saka paldies tiem cilvēkiem, kas pērk viņu preci un tādā veidā atbalsta viņus.