Lai palīdzētu senioriem nokļūt līdz Varakļāniem, Latgalē atklāj unikālus soliņus

Rēzeknes novada Dekšāres pagastā šodien atklāti unikāli soliņi “Aizved mani”, kurus kopienas iniciatīvas ietvaros uzstādījuši vietējie iedzīvotāji, lai palīdzētu senioriem un citiem līdzcilvēkiem nokļūt līdz veikalam, aptiekai vai ārstam tuvākajā pilsētā – Varakļānos. Tie ir pirmie šāda veida soliņi Latvijā. 

Soliņu uzstādīšana ceļa posmā Dekšāres-Varakļāni ir Dekšāres vietējās kopienas piedāvātais risinājums, lai palīdzētu iedzīvotājiem ērtāk nokļūt līdz pilsētai un atpakaļ. Starp abām apdzīvotajām vietām ir teju seši kilometri, ko īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem kājām veikt ir grūti. Tāpēc Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvā padome un tās atbalstītāji piedāvāja ideju – ceļa malā tam īpaši paredzētās vietās izvietot divus “Aizved mani” soliņus, lai ar automašīnu garām braucošie iedzīvotāji skaidri zinātu, ka uz soliņa sēdošo cilvēku ir jānogādā līdz Varakļāniem vai atpakaļ uz mājām Dekšārēs. Dekšāres pagasta iedzīvotāja, soliņu “Aizved mani” idejas līdzautore Jolanta Smane: “Mums sabiedriskais transports ir samerā reti. Tāpat daudzi cilvēki uz veikalu ar riteni braukā. Kā redzam, tad šodien diena ir briesmīga, lai kaut kur aizbrauktu. Veikala mums nav. Tuvākie veikali ir Varakļānos. Lai uz turieni nokļūtu, vajag kādu mobilitātes iespēju. Un, kustinot smadzenes, mēs nonācām pie šādas idejas.”

Jolanta Smane uzskata, ka šis ir vienkāršs un ātrs risinājums, kā kopienas cilvēki var palīdzēt viens otram nokļūt galamērķī, cer, ka ilgtermiņā šai iniciatīvai būs pozitīva ietekme uz vietējo kopienu, jo varēšot labāk iepazīt un atbalstīt viens otru. Atzinīgi šo iedzīvotāju ideju vērtē arī Rēzeknes novada Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs Ivars Ikaunieks. “Es domāju, ka šāda soliņu ideja ir ļoti apsveicama. To vajadzētu aizgūt tieši no Dekšāru pagasta un īstenot visā Latvijā, jo ar šādu soliņu palīdzību Dekšāru iedzīvotāji var padarīt blakus esošā Varakļānu novada sabiedrību labāku ar to, ka mēs palīdzam viens otram grūtā brīdī.”

Zeme, uz kuriem uzstādīti soliņi, ir gan pagasta, gan vietējās bibliotekāres ģimenes īpašums. Visas atļaujas ir izdevies sakārtot. Soliņi uztādīti, pateicoties Britu padomes Latvijā finansiālam atbalstam. “Britu padome jau astoņus gadus Latvijā atbalsta projektus, kuri vērsti uz sabiedrības saliedētību un iekļaujošas vides un arī sabiedrības veidošanu. Šis nav mūsu vienīgais projekts, mums tādu ir daudz, bet viens no tādiem lielākajiem Latgalē ir šis projekts “Darbīgās kopienas”,” saka British council” pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.

Vietējās Rēzeknes novada Dekšāres pagasta aktīvisti cer, ka vietējie iedzīvotāji soliņus izmantos un ka garāmbraucēji būs atsaucīgi. 


#SIF_MAF2023