“Leader” projekts piepilda sapņus Krāslavas novadā

Vietējās rīcības grupas “Krāslavas rajona partnerība” stratēģija un Leader pieejas īstenošanas projekts paredz mērķtiecīgas un konsekventas darbības, lai attīstītu lauku vidi. Lai cilvēks laukos labāk dzīvotu un labāk justos. Izsludinot konkursus, vietējās rīcības grupas atbalsta ne tikai biedrības un pašvaldības, bet rūpējas arī par uzņēmējiem. Un tieši mazajiem uzņēmējiem, vidējiem, kuri vēlas dažādot vai attīstīt jau esošos pakalpojumus vai ražošanu. Bez tā tiek domāts arī par tiem iedzīvotājiem, kuri tikai sāk domāt par savu biznesa uzsākšanu. “Krāslavas rajona partnerība” konsultē, strādā kopā ar šiem aktīvajiem iedzīvotājiem, lai viņu biznesa ideja attīstītos un šis projekts būtu īstenots Krāslavas novadā. 

Šajā finanšu periodā kopš 2016. gada “Krāslavas rajona partnerība” Krāslavas novadā piesaistījusi aptuveni trīs miljonus eiro. Tā rezultātā uzņēmējdarbībā ir īstenots 71 projekts, piesaistot investīcijas 1 663 000 eiro. Savukārt sabiedriskā labuma projektiem tie ir projekti, kurus īsteno pašvaldība un biedrības, piesaistītas investīcijas 1 080 000 un ir īstenoti 63 projekti. 

Vietējā rīcības grupa, protams, lepojas ar katru projektu, kas ir īstenots Krāslavas novadā, bet īpašs prieks esot par tiem projektiem, kurus teju katru gadu cilvēki paši izvirza Latgales plānošanas reģiona gada balvas konkursam. Un jāatzīst, ka katru gadu arī “Krāslavas rajona partnerības” īstenotie projekti tiek atzīti par laureātiem. Tā 2022. gadā par jauno gada uzņēmēju tūrismā kļuva kempings “Adamova”. 

“Pirmajā projekta kārtā mēs realizējām divus projektus – iegādājāmies laivas un uzbūvējām piecus kempinga namiņus, labiekārtojām saimniecības ēku. Šobrīd esam realizējuši četrus projektus. Trīs no tiem ir tūrismā, viens ir sabiedriskā labuma – esam izbūvējuši un labiekārtojuši Adamovas krauju un devuši pieeju gan upes, gan Adamovas tūristiem mūsu kempinga labierīcībām un pārējai infrastruktūrai,” saka Māris Liscovs, kempinga “Adamova” saimnieks.

Sabiedriskā labuma projekts “Labiekārtota Zirga ezera pludmale” radījis vidi ap ezeru krietni funkcionālāku. “Projekta ietvaros atpūtas stūrītis bērniem papildināts ar šūpolēm un piramīdu. Es jau redzu, ka bērniem ļoti tur patīk atpūsties. Ir uzlikta 76 metru gara laipa, kas šobrīd kalpo arī kā vietējā promenāde, kur labprāt pastaigājas cilvēki gados un māmiņas ar ratiem. Izvietoti papildus soli un tualete,” norāda Tatjana Kozačuka, Krāslavas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja.

Krāslavas novadā darbojas biedrība “Krāslavas māmiņu klubs”, kuras misija ir sekmēt ģimeņu labbūtību Krāslavā caur izglītību, izziņu un izklaidi. Sadarbojoties ar “Krāslavas rajona partnerību”, biedrība spējusi īstenot vairākas aktivitātes. “Izmantojot Leader projektu konkursu kā instrumentu, biedrība ir izveidojusi divus ģimeņu atpūtas laukumus Krāslavas pilsētā, kas šobrīd kalpo kā sociālās mezgla vietas,” saka Gunta Ahromkina, Biedrības “Krāslavas māmiņu klubs” valdes priekšsēdētāja. 

Savukārt Artūram Kvjatkovskim dalība Leader projektu konkursā ļāva atgriezties Latgalē un uzsākt uzņēmējdarbību.“Sākumā es īstenoju vienu projektu – izveidoju wake parku Persteņa ezerā, jo pats personīgi braucu ar veikbordu. Uzrakstot vienu projektu, sapratu, ka vajag attīstīties tālāk. Tad īstenoju otro projektu – uz ezera izvietoju piepūšamās atrakcijas 1000km2 platībā,” saka Artūrs Kvjatkovskis, “Xwake Krāslava” īpašnieks.

Bet zirgu sētā “Klajumi” ar projekta atbalstu tapis jauns pakalpojums. “Leader projekts ir palīdzējis izsapņot vienu no mūsu sapņiem – izveidot restorānu. Projekta ietvaros mēs pieteicāmies atbalstam virtuves iekārtu iegādei, kas arī veiksmīgi tika atbalstīta. Un tagad mums ir moderna gaļas mašīna, konvekcijas plīts, indukcijas plīts saldētava un ledusskapis. Un arī skaisti keramikas trauki,” saka Ilze Stabulniece, zirgu sētas “Klajumi” saimniece. 

Pirms 10 gadiem tika dibināts sporta un aktīvās atpūtas parks “Starp debesīm un zemi”. Tajā darbojas kuplā astoņu bērnu Podjavu ģimene. Mareks bija tas, kurš jau kopš bērnības sapņoja par šķēršļu trases izveidi. Un Leader projektu konkurss šo sapni ļāva piepildīt. “Ar projekta finansiālo atbalstu uzcēlām trasi. Tajā ir 11 dažādi posmi 2,5 mwteu augstumā. Un no astoņiem meriem iet 100 metru nobrauciens, ” saka Mareks Podjava, šķēršļu trases instruktors. 

“Krāslavas rajona partnerība” turpinās īstenot projektu konkursus, lai sniegtu atbalstu gan esošajiem, gan jauniem produktiem un pakalpojumiem Krāslavas novadā. Būs konkursi kopienu spēcināšanai, lai sekmētu vietējo iedzīvotāju iniciatīvas. Tāpat arī 2024. gada būs jaunas rīcības, viena no tām ir pasākums “Lauku biļete”, kur būs pieejams fiksēts finansējums līdz 15 000 eiro, lai stimulētu uzņēmējdarbību tieši lauku teritorijās. Un Leader projektu ietvaros “Krāslavas rajona partnerības” mērķauditorija kļūst plašāka, turomāk mērķu grupas būs arī bērni no septiņiem gadiem un jaunieši līdz 25 gadiem, kuri varēs piedalīties aktivitātēs, pasākuma “Jaunieši un iniciatīva” ietvaros. Kopumā līdz 2027.gadam “Krāslavas rajona partnerība” investēs Krāslavas novada teritorijas attīstībā 2,5 miljonus no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai.