Šogad medijos īpaši bieži un skaļi izskanēja Rēzeknes vārds

Finanšu krīze

Šogad sašūpojās arī Rēzeknes valstspilsētas domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča krēsls un vēlāk viņš arī tika atstādināts no amata. Bet vispirms viņš tika izslēgts no partijas “Saskaņa”, jo diskreditējis politisko spēku. Vēlāk, aprīļa sākumā, Rēzeknē tika nodibināts, bet vasarā reģistrēts jauns politiskais spēks “Kopā Latvijai”, par kura valdes priekšsēdētāju ievēlēts Bartaševics. Un jau drīz vien gan viņa, gan Rēzeknes vārds bija dzirdami arvien biežāk arī ar pašvaldības nonākšanu finanšu krīzē. 

Situācijai pastiprinātu uzmanību pievērsa gan vēl Krišjāņa Kariņa vadītās valdības ministri, gan citas valsts institūcijas līdz par būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem, jaunā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa no Jaunās vienotības novembrī parakstīja rīkojumu par Bartaševiča atstādināšanu. 

 Bet vēl pirms tam, septembrī, viņš pamanījās caur sociālajiem medijiem saaicināt rēzekniešus sapulcēties pie domes paša pieteiktajā atbalsta akcijā, lai "aizstāvētu savu dzimto pilsētu" un pretotos "politiskajai patvaļai un šantāžai". Ieradās ap 100 līdz 150 cilvēki, arī ar plakātiem rokās un sagaidot no domes iznākam vēl tobrīd amatu nezaudējušo mēru, bija gan aplausi, gan dzirdami izsaucieni krievu valodā - “mums nevajag citu mēru”, kā arī sadzirdama frāze latviešu valodā “rokas nost no Bartaševiča!”. 

Ar kabaci pret bankrotu

Miķeļdienas zibakcijā Rēzeknē iedzīvotāji pie domes ēkas nesa rudens veltes Šai akcijai drīz vien sekoja nākamā - kādas rēzeknietes organizēta Miķeļdienas zibakcija - “Kabaci pret bankrotu!”, aicinot iedzīvotājus nest rudens veltes un izteikt novēlējumus pilsētas domei. Akcijas iemesls bija pēdējā laika notikumi, kas saistīti ar pašvaldības finansiālo situāciju un nesaimnieciskajiem lēmumiem. Un tā kā Miķeļdienas viena no tradīcijām esot nest ziedojumus mājas kungam, tad arī šai akcijai bija tāda simboliska nozīme.

Inga Zeltiņa - Ušpele, rēzekniete, akcijas rīkotāja: “ Tātad akcija “Kabaci pret bankrotu!” tapa reaģējot pamatā uz notikumiem, kas sākās jau augustā, augustā uzzinājām, ka pilsētas makā ir vienkārši izsakoties caurums, taču neviens par šo caurumu nevēlas uzņemties atbildību. Un mūs kā pilsētniekus uztrauc šī situācija, kad arī komunikācija ar pilsētniekiem ir tāda vienvirziena un neviens tā kā nav gatavs īsti izstāstīt, kā nu būs, kāda būs mūsu ziema, nākotne.” 

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek domes sēdes

“Kopā Latvijai” tā cerēja paātrināt domes atlaišanu un gatavoties ārkārtas vēlēšanām. Jāatgādina, ka Bartaševičs ar saviem partijas biedriem trīs reizes neapmeklēja arī domes sēdes, līdz ar to kvoruma trūkuma dēļ tās nenotika. Partijas “Kopā Latvijai” valde uzskatīja, ka tā paātrinās domes atlaišanas procesu un varēs gatavoties ārkārtas vēlēšanām. 

Tā visa rezultātā tapa grozījumi likumā, ar kuriem vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram piešķirtas tiesības anulēt pašvaldības deputāta mandātu, ja deputāts trīs mēnešos neattaisnoti nepiedalīsies pusē no domes sēdēm.

Savukārt, Valsts kontrole, revīzijā vērtējot vai Rēzeknes pašvaldības rīcība budžeta un finanšu vadībā ir atbilstoša regulējumam, secināja, ka šī gada budžeta izstrādē pieļauti vairāki pārkāpumi.

Vaicājām rēzekniešiem, kā viņi vērtē visu šo situāciju. Lūk kādas bija sastapto cilvēku atbildes.


“Es domāju, ka krīze ir ne tikai mūsu pašvaldībā, krīze ir visā valstī, ja godīgi. Pēdējie skandāli, kas bija - jāmeklē galvaspilsētā, par ko skandāli pie mums notiek.

-Kā vērtējiet Aleksandra Bartaševiča rīcību?

Kā es varu vērtēt? Es domāju, ja būtu kāds cits vietā, tāpat mahinācijas vai darbības tiktu darītas.” “


“Man grūti teikt, mans vērtējums - daudz naudas ir izšķērdēts. Grūti pateikt, kamēr viss tiek vērtēts. No otras puses - viņš daudz pilsētai arī izdarījis. Tāpēc man viennozīmīga viedokļa nav.

-Kādas ir prognozes un cerības par nākamo gadu?

Manas tieši - es labprāt studentus salaistu pilsētā. Ar jaunām domām, jaunām idejām, jaunu redzējumu nākotnei. Tas mans subjektīvais viedoklis.”

“Kopumā kā privātpersona pašvaldības darbu vērtēju pozitīvi - daudz pilsētā izdarīts, daudz uzcelti objekti, veikti infrastruktūras projekti, salaboti ceļi, Blaumaņa iela, “Gors”, Rēzeknes Olimpiskais centrs. . Vienīgā kļūda nevajadzēja realizēt Kovšu ezera projektu. Jā, SPA centrs, tas ievilka pilsētu parādos, tādēļ radās šāda situācija. Bet kopumā dome strādāja.”

“Normāli. Viss ir normāli. Uzskatu, ka lielisks viņa darbs. Vainīga Rīga.

Kādas prognozes nākamajam gadam?

Diez vai kaut kas mainīsies uz labo pusi, ja partijas turpinās izdarīt spiedienu uz Aleksandru Bartaševiču, viņu mēģina “noēst”, īpaši “Jaunā Vienotība”.” 

“Esmu par Bartaševiču, viņš daudz ko paveicis visapkārt - visu pilsētai.”

“Par finansiālo pusi neko daudz teikt nevaru, jo pati nestrādāju. Par Aleksandru Bartašēviču neko daudz teikt nevaru, agrāk viņa darbība bija Rēzeknes labā, bet tagad nezinu viņa mērķi un ko ir izdarījis.”

“Pilsēta ir pārvērtusies pozitīvi. Par ekonomiskajām problēmām - nezinu, kā viņu vainot apstāklī, ka ir pārtērēts budžeta limits. Tas, ka viņš neieradās uz Domes sēdēm - uzskatu, ka tas ir nepareizi. Ir jāpiedalās tajās un jāaizstāv sava pozīcija, sava pilsēta, nevis jānostājas opozīcijā, tas ir mans viedoklis. “