Apjomīgākie būvdarbi Valmieras teātrī ir pabeigti

Pašlaik ļoti aktīvi būvniecības darbi turpinās Valmieras teātra ēkā. Celtnieki dažāda apjoma un veida darbus veic teju visos teātra ēkas stāvos un telpās, izņemot lielās zāles skatuvi un apaļo zāli. Ievērojot stingras darba drošības instrukcijas, teātra direktores vadībā ReTV komandai bija iespēja ielūkoties, kādi būvniecības darbi pašlaik notiek teātra ēkā. 

Šobrīd, būvniecības procesā izstaigājot Valmieras teātra ēku, skaidrs, ka tā jau ir pamatīgi mainījusies. Teātra direktore Evita Ašeradena vispirms izrāda telpas administrācijai. Šeit pārbūvēta darbiniekiem paredzētā ieeja, izbūvēti vairāki jauni kabineti, ierīkota ventilācijas sistēma. Direktores kabinets gan paliks tur, kur tas bijis. “Te ir palikušas divas man ļoti svarīgas zīmes, visa kabineta pārbūve ir pakļauta tām, tie ir Štromberga un Jāņa Lūša paraksti,” saka Ašeradena.

Stāvu augstāk liela rosība aktieru grimētavās, kur celtnieki pamazām jau veic telpu špaktelēšanu. Arī šeit ierīkota ventilācija, izbūvēts lifts. Kā norāda Ašeradena, pārbūves darbi strauji rit uz priekšu. To laikā aizvien atklājas dažādi negaidīti pārsteigumi, kādā stāvoklī patiesībā bijusi teātra ēka. “Dažas ir tādas kliedzošas lietas, dažas paviršības, kuras varēja izdarīt labāk. Bet dažas tiešām, kaut vai sākot ar to, ka trepēm nav pamata vai arī šķības sienas. Ir ļoti labi, ka tas ir pamanīts un novērsts.”Tālāk nonākam uz tā dēvētās laipas, kuru teātra apmeklētāji bija iecienījuši pastaigām izrāžu starplaikus. Pašlaik būvnieki rosās arī šeit. “Laipa paliks kā ir, izņemot tur vienas durvis uztaisītas klāt, tur būs skaņu un gaismu telpa. Es varu parādīt arī lielo zāli.”

Pārmaiņas būs arī lielajā zālē, vispirms jau jauni skatītāju krēsli, savukārt zāles aizmugurējā daļā vairs nebūs ložas. Šeit arī Evita Ašeradena atklāj, cik ļoti teātra kolektīvs cer, ka aktīvos būvdarbus izdosies pabeigt līdz jūlijam, lai augustā un septembrī teātrim pietiktu laika atgriezties savās mājās. “Mums ir 4. oktobrī noteiks kā datums, kad lielajā zālē notiek kopsadarbības projekts ar igauņiem, mēs uz to ejam. Būs gan jauni krēsli, gan lifti, vides pieejamība visās iespējamās vietās, kur skatītājiem vajadzētu nokļūt, tai skaitā kafejnīcā, kura arī būs pārveidota. Par skatītājiem mēs ceram, ka visi te brauks gan kā uz jaunbūvi, gan arī uz to mākslu, ko mēs šobrīd radām. Es varu teikt paldies skatītājiem, kuri joprojām nāk pie mums uz apaļo zāli, un savam kolektīvām, kurš ir strādājis vislielākā kapacitātē.” 

ReTV ir iespēja ielūkoties arī jaunajā “black box” zālē, kas nu jau pilnībā ir ieguvusi savas aprises gan no iekšpuses, gan arī veikta tās fasādes montāža. Teātra direktore gan aicina par ēkas ārpusi vēl neveikt pārsteidzīgus spriedumus, jo tas, kas tagad notiek ar fasādi, tā arī ir paredzēts. “Materiālu sauc kortens. Tam ir jānorūsē, jābūt tādā pašā krāsā, kāda ir jau fasāde, arī visa fasāde ir nomaiņita, tas ir tā klinker flīzītes. Tas, uz ko mēs visi gājām, tai skaitā pilsēta, lai teātris līdzinātos baznīcai tonalitātes ziņā. Tas tagad notiek.”

Tikmēr pa teātra labirintiem, kur ik uz soļa sastopas celtnieki, jau nonākam ēkas trešajā stāvā. Kādreizējā Mansarda zāle pārtop par divām mēģinājuma zālēm, krietnas pārmaiņas arī telpās, kur kādreiz darbojās teātra butafori.”