Kā "nevainīgas" darbības var sabojāt brilles: tas, par ko pat neiedomājies.

Vai atceries dienu, kad iegādājies savas pirmās brilles? Daži droši vien atbildētu apstiprinoši un daiļrunīgi aprakstītu brīdi, kad viņi uzvilka savas pilnīgi jaunās un ideāli pieguļošās brilles: lieliska redze, komforts un jauns tēls padarīja pasauli gaišāku. Diemžēl ar laiku brilles nolietojas. Ir naivi gaidīt, ka tās izturēs visus apstākļus un kalpos mūžīgi, taču, zinot biežākās kļūdas, ko pieļauj, rūpējoties par brillēm, kvalitatīvu preci var saglabāt daudz ilgāk. 

Daži cilvēki nevar iedomāties savu ikdienu bez brillēm, un citiem tās ir svarīgākas par mobilajiem tālruņiem vai mašīnas atslēgām. Tās nēsā visur - mājās, ārā, darbā un brīvajā laikā, tāpēc ilgtermiņā pie tām tā pierod, ka vairs nepamana, kā uzvelk, novelk, kur liek un kā tās reaģē uz dažādiem vides apstākļiem. Diemžēl brilles ir viegli sabojājamas, tāpēc, dažkārt paši to nezinot un negribot, bojājam tās. Dažas briļļu kopšanas kļūdas var šķist nevainīgas darbības, taču tās var pilnībā sabojāt ikdienai nepieciešamās brilles. Kas būtu jāzina, lai brilles kalpotu ilgāk?

Karstums un brilles -  nav savienojami 

Siltajā sezonā bieži tiek pavadīts laiks ārā, gatavojot vasaras maltītes, izmantojot grilus. Taču ir jāsargājas no grila atvērtās liesmas, kas neatgriezeniski var sabojāt briļļu lēcas. Arī virtuvē pavadītais laiks brillēm var būt postošs: pēkšņas temperatūras izmaiņas tām ir kaitīgas. Īpaši bīstami ir atvērt cepeškrāsni, ar brillēm uz deguna – karstais gaiss var izraisīt lēcu deformējumu. Arī pirtis, kas īpaši iecienītas rudenī un ziemā, nav brillēm draudzīgas. Ja rodas doma pmeklēt pirti, obligāti jānovelk brilles pirms došanās iekšā – tā izvairoties no bēdīgām sekām. 

“Karstums stipri bojā brilles: uz lēcām un to pārklājumiem veidojas termobojājums, tiek deformēti ietvari. Klienti bieži jautā, vai nav iespējams salabot bojātās brilles - vairumā gadījumu nē. Vienmēr varam atjaunot ietvaru ģeometriju, bet sabojātās briļļu lēcas nevar atjaunināt, tās vairs nav labojamas. Un tam nav nekāda sakara ar to kvalitāti - visas brilles ir apdraudētas,” stāsta Fielmann kvalitātes vadītājs Antons Stepanovs.

Briļļu tīrīšanas kļūdas

Lai atrisinātu briļļu aizsvīšanas problēmu, nepietiek tikai zināt, ar ko to darīt. Jāapzinās, ka speciālos ķīmiskos līdzekļus var lietot tikai uz rūpīgi notīrītām un izžāvētām briļļu lēcām – to iedarbība nebūs efektīva, ja netiks notīrīti netīrumi un tauki. Lielākā daļa cilvēku ķīmiskai tīrīšanai izmanto mikrošķiedras lupatiņu, ko var veikt tikai tad, ja tā ir pareizi uzglabāta. 

Mikrošķiedras materiāls ir ārkārtīgi lipīgs pret mazām, abrazīvām daļiņām, tāpēc salveti, kas nejauši nokrīt uz zemes vai citas netīras virsmas, vairs nevar izmantot, jo, tīrot brilles, pie lēcas pielipušie netīrumi saskrāpē pārklājumus, kas ir jutīgi pret mehāniskiem efektiem.  Pēc optiķu domām, visdrošākais veids, kā tīrīt brilles, ir skalošana zem tekoša, remdena ūdens ar pilienu ādai draudzīgu, šķidro ziepju. Tas lieliski noņem tauku, sviedru vai kosmētikas paliekas, tādējādi izvairoties no briļļu ietvaru bojājumiem. Svarīgi pēc vannošanās brilles nosusināt - vispiemērotākā būtu nevis džemperis vai virtuves dvielis, bet gan mīksta, kosmētiskā salvete.

Svarīgs atgādinājums tiem, kas steidzas 

Mēs nenēsājam brilles 24/7 un ar tām neguļam – arī tām dodam pārtraukumu. Kad brilles nav vajadzīgas, noliekam malā, labākajā gadījumā ieliekam futrālī. Diemžēl šāds scenārijs nav tik izplatīts: steigā mēs bieži atstājam brilles, kur tās nokrīt. Dažreiz tā ir kabata, un ik pa laikam tā ir ar dažādām mantām piebāzta mugursoma, kas kļūst par īstu mīnu lauku brillēm. Saspiesti starp citiem priekšmetiem ietvari var deformēties vai pat saplīst, un lēcas var tikt nelabojami saskrāpētas.

“Svarīgi ir arī pievērst uzmanību tam, kā noņemt brilles. To nevajadzētu darīt neveikli, ar vienu roku, jo briļļu kājiņa, ja to dara bieži, deformējas un galu galā saplīst. Ne vienmēr to ir iespējams salabot, pasūtot jaunu detaļu no ražotāja, taču ir ļoti svarīgi, lai avārijas gadījumā to neremontē mājās, bet gan uzticas speciālistiem šādā gadījumā”, stāsta A. Stepanovs. 

Vēl viena kļūda, ko pieļauj cilvēki, ir briļļu nēsāšana uz pieres vai galvas. Optiķi brīdina, ka ietvari laika gaitā var izstiepties un deformēties. Dažkārt tos izdodas atjaunot, bet, ja ietvari ir stipri bojāti, pat profesionāļi ir bezspēcīgi. Atliek tikai jaunas brilles. Ja atpazīstat sevi šajā situācijā, ir pienācis laiks padomāt par briļļu ķēdīti. Fielmann briļļu modes tendenču eksperte Margarita Riba apliecina, ka tā ir ne tikai ātrākā un vienkāršākā aizsardzība pret deformāciju un nodilumu, bet arī izcila un ļoti iecienīta stila detaļa, kas atdzīvina neitrāla dizaina brilles vai pat visu tēlu.

“Tagad briļļu ķēdītes ir ne tikai funkcionāls risinājums briļļu pakarināšanai uz krūtīm, bet arī stilīgs aksesuārs. Šogad šī briļļu tendence ir aktuāla, sniedzot unikalitāti un funkcionalitāti. Ķēdītes ir izgatavotas no metāla, plastmasas, pērlēm vai krellēm, ādas un pat zīda! Fielmann rūp ikviens, tāpēc mūsu optikās piedāvājam visdažādākos variantus. Katrs varēs izvēlēties sev piemērotāko un tīkamo,” smaida M.Riba.

Kļūdas pieļautas? Dodies uz optiku 

Izvairīšanās no šīm briļļu kopšanas kļūdām ievērojami palielina iespēju, ka prece kalpos ilgāk. Ja no bojājumiem nav izdevies izvairīties, Fielmann speciālisti aicina pašam neko nedarīt un apmeklēt optikas salonu, kur profesionāļi, novērtējot briļļu stāvokli, salabos deformētos ietvarus, pieskrūvēs skrūves, ievietos jaunus deguna balstus vai sniegs padomu par to, ko darīt tālāk. Taču nav jāgaida, kamēr briļļu stāvoklis kļūs nepanesams – optikas apmeklējumam jākļūst par ieradumu. Profilaktiskās apskates laikā speciālisti ieteiks, kā tās izglābt no nopietnākiem defektiem, pienācīgi parūpēties par tām un palutināt brilles ar bezmaksas SPA procedūru jebkurā Fielmann optikas salonā. “Brillēm patīk mazgāties, tāpēc, atnākot uz mūsu salonu, tās rūpīgi nomazgāsim ultraskaņas vannā. Pateicoties ultraskaņas radītajām vibrācijām, ūdens ar tīrītāju nomazgā pat netīrumus dziļi starp briļļu ietvaru un lēcām. Mums rūp ikviens, tāpēc par to parūpēsimies maksimāli”, saka M.Riba.