Latgalē vēlēšanās kandidēs arī kriminālprocesos apsūdzētie

Pirms mēneša pēc pusotru gadu ilgušas izmeklēšanas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un prokuratūrā tiesā nonāca krimināllieta ar apsūdzību par dokumentu viltošanu Preiļu novada domē. Piecām pašvaldības amatpersonām, tai skaitā pašreizējai domes priekšsēdētājai Marutai Plivdai, Daugavpils tiesā pirmā sēde nolikta 6. septembrī. 

Daugavpils tiesas priekšsēdētaja palīdze Aiga Trokša-Traško saka: “Ir ņemta vērā lietas dalībnieku noslodze, iespējams, atvaļinājumi un advokātu noslodze, tāpēc nozīmēts uz septembri, kas ir tuvākais laiks.”

Marutai Plivdai pēc kratīšanas Preiļu novada domē gadu bija aizliegts pildīt priekšsēdētajas amata pienākumus, bet kopš novembra viņa ir atpakaļ darbā. Intervijai ReTV jau decembrī viņa pauda, ka savu vainu neatzīst un ka lieta esot safabricēta.

“Man ir vēl lielāks gribasspēks pierādīt ar savām zināšanām, pieredzes darba spējām, ka varu turpināt attīstīt jauno novadu. Jūtu Preiļu un arī Aglonas, Riebiņu un Vārkavas novadu iedzīvotāju atbalstu,” saka Maruta Plivda, apsūdzētā, Preiļu novada domes priekšsēdētaja (“Latgales partija”/”Jaunā Vienotība”).

Gan tiesā, gan prokuratūrā norāda, ka lieta ir apjomīga, tāpēc pie sprieduma ātri tiesa nenonāks. Tiesas izmeklēšana īsti nav sākusies arī Riharda Eigima lietā ar apsūdzību par kukuļa pieprasīšanu. Jāatgādina, ka KNAB viņu aizturēja mēnesi pēc tam, kad Daugavpils mēra amatu bija gāzuši domes deputāti. Tagad politiķis pašvaldību vēlēšanās gatavojas startēt kā “Kristīgi demokrātiskās savienības” līderis.

Vidzemes priekšpilsētas tiesā Rīgā lieta nonāca pirms gada, sēdes pārliktas divas reizes - vienreiz ārkārtējās situācijas, otrreiz apsūdzētā slimības dēļ. Ne Rihardu Eigimu, ne viņa advokātu neizdevās sazvanīt. Tikmēr Zilupē novada domes priekšsēdētājs par savu kriminālprocesu arī komentāru nesniedz, viņa vietniekam aizbildinoties ar to, ka priekšsēdētājs atrodas atvaļinājumā.

Vitālijs Vaļdens, Zilupes novada domes priekšsēdētāja vietnieks (“Zaļo un zemnieku savienība”), saka :“Kandidēt vēlēšanās viņam tas nekādā veidā neliedz. Ietekmēt tas varētu tā, ka cilvēkam ir kāds emocionāls stress un tamlīdzīgas lietas, bet no tiesvedības viedokļa viņš var piedalīties gan vēlēšanās, gan viss kur.”

Lieta, kurā Oļegs Agafonovs ar sievu apsūdzēti par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, šobrīd tiek skatīta apelācijas instancē. Latgales apgabaltiesā norāda, ka “tiesas izmeklēšana pēc būtības nav uzsākta, jo lietas iztiesāšana divas reizes tika atlikta sakarā ar O. Agafonova aizstāves darbnespēju un sakarā ar cietušā Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvja neierašanos uz tiesas sēdi.”

Pagājuši 12 gadi, kopš pret Zilupes novada priekšsēdētājam izvirzīta apsūdzība. Šajā laikā pašvaldību vēlēšanās viņš startējis trīs, tagad gatavojas ceturto reizi. Jābilst, ka arī no trīs dažādu politisko spēku sarakstiem: sākumā “Saskaņas”, tad “Latgales partijas”, bet tad “Zaļo un zemnieku savienības”.   

“Sabiedrība par atklātu politiku - Delna” direktore Inese Tauriņa pauž: “Ja jau apsūdzība ir izvirzīta, tad ir pamats aizdomām, kandidējot vismaz ir jāizvērtē. Ja partija vai kandidāts tomēr izlemj, ka ir jākandidē šajās vēlēšanās, tad ir ļoti būtiski skaidrot sabiedrībai un vēlētājiem šo situāciju.” 

“Delnas” eksperti atgādina, ka, ja politiķi nesniedz skaidrojumu, tad sabiedrība, vēlētāji atbildes var pieprasīt. 


Foto: unsplash.com