Talsu pamatskolā matemātika pēc Oksfordā radītas mācību metodes

Apgūt skaitļu pasauli, rēķināšanu un saskatīt sakarības šodienas skolēniem ir ļoti sarežģīti. Lai bērniem palīdzētu, Talsu pamatskola izmanto numikonus, kas ir Oksfordā radīta mācību metode. Talsu pamatskola šobrīd jau redz sava darba augļus, ieguvuši sertifikātu, lai apmācīt varētu citus pedagogus.

Vērotājam no malas numikoni šķiet kā vienkāršas krāsainas plāksnītes ar apaļiem caurumiem no viens līdz desmit. Taču tā ir iespēja bērnam skaitļus mācīties nevis abstrakti, bet vizuāli un praktiski – sataustīt, ieraudzīt un saprast, kā skaitlis veidojas. 

Katram numikonam ir noteikta krāsa, ģeometriskā forma un svars. Talsu pamatskolas skolotāja Madara Bērziņa stāsta: “Interesanti arī tas, ka mēs varam tos dalīt gan pāra, gan nepāra skaitļos. Varam jau noskaidrot tālāk par to, kas ir siltās un vēsās krāsas, jo tās sadalās.”

Šodien Talsu pamatskolas 1. klašu skolēniem jānoskaidro, cik draugiem līdzi ūdens, našķi, augļi vai dārzeņi. Šis piemērs parāda, ka numikoni māca arī darbošanos komandās un komunikācijas prasmes. “Metodiskais līdzeklis ļoti labi sadarbojas arī ar citiem mācību priekšmetiem – datoriku, ķīmiju, dabas zinātnēm utt. Tiešām iet ļoti dziļumā, bet ir jādara regulāri,” stāsta Talsu pamatskolas direktore Dina Bičule.

Draugu aptaujāšanā noskaidrotos rezultātus, bērni vizuāli attēlo ar krāsainām muciņām. Metode radīta Oksfordas universitātes paspārnē. Lielbritānijas pieredze rāda, ka numikons dod iespēju matemātiku apgūt arī tiem skolēniem, kam tas iepriekš nav padevies. Bērziņa: “Man ļoti patīk skatīties, kā skolēni ar interesti strādā. Nav skumīgu seju par to, ka nesaprot. Ābolu var griezt un dalīt, cik reizes vēlies, bet katru dienu jau tas līdzi nebūs, lai redzētu, kādu daļu tad no tā ābola ēdīsi. Nu, lūk, šis ir katru dienu pieejams.”

Ar rokās paceltiem numikoniem skolēni arī novērtē aizvadīto mācību stundu. Talsu pamatskola no septembra būs Oksfordas pilotskola, kas sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru ieviesīs numikonus mācību saturā (pagaidām no 1. līdz 3. klasei) un apmācīs arī citus Latvijas pedagogus.