Ātruma pārsniegšana aizvien ir liela problēma ceļu satiksmes drošībā

Atļautā braukšanas atruma pārsniegšana ir viens no biežākajiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, kas arī ir daudzu negadījumu iemesls. Pērn visā Latvijā tika konstatēti vairāk nekā 60 000 atļautā braukšanas ātruma pārkāpumi. Tā kā tā ir arī problēma citviet, visu pagājušo nedēļu Eiropas Savienības dalībvalstīs notika Eiropas ceļu policijas tīkla “Roadpol” akcija, pastiprināti kontrolējot atļauto braukšanas ātrumu. Arī Latvijā norisinājās 24 stundu ātruma kontroles maratons.

Par atļautā ātruma pārsniegšanu autovadītājiem var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 1400 eiro. Iespējama arī autovadītāja tiesību atņemšana uz laiku no trīs mēnešiem līdz diviem gadiem. Igaunijas pilsonis, kurš ir iebraucis Latvijā, atļauto braukšanas ātrumu ir pārkāpis par 40 kilometriem stundā. Par šādu pārkāpumu autovadītājam pienākās naudas sods 80 eiro. 

Policisti novērojuši, ka visbiežāk autovadītāji atļautu braukšanas ātrumu pārsniedz par 20 līdz 30 kilometriem stundā. Ir arī gadījumi, kad autovadītājs tiek aizturēts par ātruma pārsniegšanu, bet policijas datubāzē uzrādās vēl cita informācija, par ko autovadītāju var saukt pie atbildības.

Pēc policijas novērojumiem, daļa autovadītāju pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu, veicot apdzīšanas manevrus. Nereti satiksmē var būt kāds autovadītājs, kurš brauc lēnāk, aiz viņa jau veidojas automašīnu rinda, līdz kādam pacietības mērs zūd. 

Pēc policijas novērotā var secināt, ka ir arī autovadītāji, kuri, ja saņēmuši sodu par atļautā braukšanas ātruma pārkāpumu, savus secinājumus izdara uzreiz vai ar laiku un kļūst rāmāki satiksmes dalībnieki. Valsts policijas pārstāvis Edgars Lūsītis: “Kad paskatās datubāzē, tur ir bijis padsmitiem pārkāpumu. Pēkšņi ir sapratis, ka bišķiņ jāpiezemējās.”

Jāpiebilst, ka pagājušās nedēļas laikā visā Latvijas teritorijā Valsts policija fiksēja 2111 ātruma pārkāpumus. Savukārt ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, tika fiksēti 11 628 pārkāpumi. Bet 24 stundu ātruma kontroles maratona laikā Valsts policija pieķēra vairāk nekā pustūkstoti pārkāpēju, savukārt ar tehniskajiem līdzekļiem tika konstatēti 2128 pārkāpumi.

Aizturēto pārkāpēju skaits bijis būtiski lielākas nekā ikdienā, kas arī apliecina to, ka ātruma pārsniegšana aizvien ir liela problēma ceļu satiksmes drošībā.