Livonijas monētas, balti zobi un perfekts sakodiens. Zilākalnā atrasti 17. gadsimta apbedījumi

Dažādiem nostāstiem un teikām apvītajā Zilākalnā Valmieras novadā pašlaik notiek arheoloģiskā izpēte. Pašā kalna galā ir atklāti apbedījumi, kuri šeit varētu būt veikti jau tālajā 17. gadsimtā. Pēc arheoloģiskās izpētes Zilākalnā sāksies esošā torņa demontāža un jauna skatu torņa būvniecība. 

Zilākalna virsotnē šovasar arheologi strādā jau aptuveni divas nedēļas. Vispirms ar traktortehniku noņemta zemes virskārta, pēc tam, noteiktajā teritorijā atsedzoties kādām liecībām, arheologi darbu turpina ar rokām, rūpīgi attīrot un dokumentējot katru atradumu. Arheoloģiskās izpētes darbi šeit sākās jau pērn rudenī, kopš tā laika atrasti 24 cilvēku apbedījumi, šovasar arheologi atseguši 16 apbedījumus. “Viņi visi ir apglabāti, ievērojot kristīgās tradīcijas, galva rietumu pusē, ar skatu uz austrumiem,” saka arheologs Oskars Ušpelis.

Izpētes vietā atrastas arī Livonijas laika monētas, zosla no saktiņas, kā arī zārku naglas. Pamatā kapu laukā atklāti sieviešu un bērnu apbedījumi. Arheologs stāsta, ka senos kaulus tālāk nodod antropologam, kurš precīzāk pēta cilvēku vecumu, dzimumu, kā arī iespējamās slimības. “Iepriekšējos apbedījumos ir visādas zobu problēmas, ir artrīts, ir muguras problēmas, bet tādas redzamas pataloģijas kaulos gan nav konstatētas.” 

Izpētes laikā atsegts visdrīzāk kāda jaunieša apbedījums, kurš saglabājies pat ļoti labi. Arheologi ir pārsteigti par baltajiem zobiem un pilno sakodienu. “It kā izskatās, ka nav pārāk tie zobi nodiluši, kā mūsdienās nodilst, un jāliek kapes, ir griešana, bet šeit zobi ir lieli saglabājušies.”

Apbedījumi Zilākalnā veikti 17. gadsimtā, par to liecinot arī ieraksti Baznīcu grāmatās, tā stāsta arheologs. Esot nostāsti, ka mirušie šeit glabāti vēl 19. gadsimtā, taču par to liecību nav. “Samērā blīvi notikusi apbedīšana, vienkopus, robežas zināmas mums nav. Droši vien ir bijušas kādas kapu virszemes zīmes, lai ieraktu tā viens otram blakus.”

Arheoloģiskā izpēte kalna virsotnē turpināsies vismaz līdz jūlija vidum, pēc tam šeit sāksies jauna – aptuveni 38 metrus augsta – apmeklētājiem droša skatu torņa būvniecība. Valmieras novada pašvaldības projektu vadītājs Valērijs Seilis: “Tādā veidā šis astoņdesmito gadu sākumā būvētais tornis, kas ir kļuvis jau nedrošs, tiks nojaukts, tā vietā parādīsies kas mūsdienīgs un apmeklētājiem pievilcīgs.”

Jaunais skatu tornis apmeklētājiem būs pieejams nākamās vasaras sākumā. Valērijs Seilis vēl stāsta, ka bez skatu torņa apkārt Zilamkalnam taps arī trīsarpus kilometrus garš veselības maršruts. Jāpiemin, ka Zilaiskalns ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamā dabas teritorija, tāpēc ļoti rūpīgi tiek plānota šejienes dabas vērtību saglabāšana. 

#SIF_MAF2023